Prezes IPN: Marzec ’68 był wielowymiarowy; to m.in. bunt polskiej młodzieży przeciwko komunizmowi

Marzec ’68 był wielowymiarowy, to m.in. bunt polskiej młodzieży przeciwko komunizmowi, kampania antyinteligencka, nagonka antysemicka i konflikt na szczytach władz PRL – podkreślił prezes IPN Jarosław Szarek, który dziś w Warszawie zaprezentował nowy spot dotyczący 50-lecia Marca ’68.

„Marzec ’68 był jednym z polskich miesięcy, których skutkiem po kilkunastu latach był Sierpień 1980 r. Marzec ’68 jest najbardziej wielowymiarowy, bo przede wszystkim to jest wielki protest polskiej młodzieży przeciwko systemowi komunistycznemu, przeciwko ograniczaniu wolności” – powiedział Jarosław Szarek.

Przypomniał też, że Marzec ’68 oznacza potężne kampanie ze strony władz wobec polskiej inteligencji i polskich Żydów, którzy zostali zmuszeni do emigracji z Polski.

Prezes IPN zauważył też, że kolejnym wymiarem Marca 1968 r. był „potężny konflikt w samym centrum władzy”.

„To Gomułka sięgnął po tę kampanię antysemicką i on odpowiada za to, co w 1968 r. się stało” – podkreślił Jarosław Szarek.

Prezes IPN zaprotestował też przeciwko porównaniom sytuacji z 1968 r. z obecną sytuacją społeczno-polityczną.

„To są sytuacje nieporównywalne” – ocenił.

W przededniu 50-lecia Marca 68’ IPN zaprezentował w Centrum Edukacyjnym „Przystanek Historia” nowy spot wideo dotyczący tzw. wydarzeń marcowych 1968 r. – kryzysu politycznego, studenckich protestów, walki frakcji wewnątrz PZPR oraz fali antysemickiej propagandy. Instytut przedstawił również odnowiony portal IPN „Marzec ’68” oraz prezentację dotyczącą filmów operacyjnych Służby Bezpieczeństwa na temat Marca ’68, które znajdują się w zasobie archiwum IPN.

PAP/RIRM

drukuj