fot. PAP/Mateusz Marek

IPN przebada kolejne miejsca na Powązkach

Instytut Pamięci Narodowej przebada kolejne miejsca na terenie Powązek Wojskowych w Warszawie. Poszukiwania szczątków ofiar komunizmu – jak napisał „Nasz Dziennik” – mają ruszyć w lipcu.

Prace nie będą już dotyczyły kwatery „Ł”, tzw. łączki. Wiceprezes IPN-u prof. Krzysztof Szwagrzyk w rozmowie z redakcją Radia Maryja powiedział, że informacje z różnych źródeł wskazują też na inne miejsca, w których w latach 40. i 50. chowano ofiary reżimu komunistycznego.

– Byli to zarówno więźniowie zmarli w więzieniach, jak i ofiary Urzędu Bezpieczeństwa, ale także Informacji Wojskowej. Stąd nasze starania, aby jeszcze latem podjąć wysiłek dotarcia do kilku takich miejsc. Z kwater, gdzie na pewno znajdują się ofiary systemu komunistycznego na terenie Cmentarza Wojskowego na Powązkach należy wymienić kwaterę „C”, „F”, „F2”, „F3”, „H3”. Mam nadzieję, że przynajmniej niektóre z tych miejsc będziemy mogli przebadać i odnaleźć tam szczątki, a ta nadzieja wynika stąd, że wierzymy, że uda nam się pokonać różnego rodzaju problemy – powiedział prof. Krzysztof Szwagrzyk.

Jedną z tych przeszkód – jak dodał prof. Krzysztof Szwagrzyk – jest fakt, że w niektórych z tych kwater znajdują się współczesne mogiły. Do rozpoczęcia poszukiwań potrzebna jest więc zgoda m.in. rodzin.

– Aby dotrzeć do szczątków znajdujących się głębiej, trzeba uzyskać zgody właścicieli współczesnych pomników. W niedługim czasie będziemy mogli mówić o efektach realizowanych prac na Powązkach – wskazał wiceprezes IPN-u.

Dotychczas badania IPN skupiały się na kwaterze „Ł” na warszawskich Powązkach. To tam w latach 1948-56 pogrzebano ponad 300 osób. Byli to skazani na śmierć m.in. żołnierze podziemia niepodległościowego, którzy zostali straceni w więzieniu na ul. Rakowieckiej w Warszawie.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl