fot. flickr.com

Zatrzymanie wydobycia węgla w spółkach PGG

W większości spółek Polskiej Grupy Górniczej następuje dziś zatrzymanie wydobycia węgla. Przestój ma potrwać do 3 lipca. To skutek koronawirusa, który pojawił się w kopalniach.

Według czwartkowych danych, do ponad 5,3 tys. wzrosła liczba górników zakażonych koronawirusem. Rozpoczęły się badania przesiewowe załogi kolejnej kopalni – Bolesław Śmiały w Łaziskach Górnych. To jeden z 12 zakładów, które wstrzymują wydobycie węgla. W poniedziałek resort aktywów państwowych poinformował o wstrzymaniu wydobycia w 10 kopalniach PGG oraz dwóch kopalniach Jastrzębskiej Spółki Węglowej.

– To nas zamroziło, bo zamknięcie kopalń i informacja za tym idąca, że będzie minimalne obłożenie, powoduje, że w niektórych kopalniach nie byłoby do czego wracać po tych trzech tygodniach – zaznaczył szef górniczej „Solidarności” Bogusław Hutek.

Dlatego podczas przestoju kopalnie będą częściowo pracować, by później spokojnie wznowić wydobycie. Chodzi o utrzymanie ruchu i zdolności produkcyjnych po przerwie, bo wstrzymanie eksploatacji może mieć poważne konsekwencje – wskazał szef górniczej „Solidarności”.

– Na dzisiaj otrzymujemy zwrot za wynagrodzenie, ale to będzie jakiś niewydobyty węgiel, nie sprzedany i te koszty gdzieś się tam potem pewnie pojawią. Mam nadzieję, że siądziemy po tym do rozmów, jak to załatwić w PGG, bo na koniec roku w biznesplanie czy PTE może wyjść, że będzie brak przychodów za ten węgiel – powiedział Bogusław Hutek.

Kiedy zapadła decyzja Ministerstwa Aktywów Państwowych o zamknięciu kopalń, związkowcy z ,,Solidarności” napisali list do premiera. Obawiali się bowiem, że wskutek zatrzymania kopalń, niektórzy stracą pracę. Rząd zaprzeczył jednak tym informacjom.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl