By unknown-anonymous - Centralne Archiwum Wojskowe, copy Polish Institute and Sikorski Museum, Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=61615986

IPN otworzy w Jerozolimie wystawę poświęconą wojskom gen. W. Andersa

Instytut Pamięci Narodowej otworzy dziś w Jerozolimie wystawę „Szlaki Nadziei. Odyseja Wolności”. Celem jest m.in. upamiętnienie wysiłków Polskich Sił Zbrojnych podczas II wojny światowej. W uroczystości wezmą udział m.in. prezes Instytutu Pamięci Narodowej, dr Karol Nawrocki, oraz wiceszef MSZ, Paweł Jabłoński.

Wystawa „Szlaki Nadziei. Odyseja Wolności” przedstawia zdjęcia ukazujące losy tysięcy Polaków, którzy uwolnili się z sowieckich łagrów i wstąpili do 2 Korpusu Polskiego. Przybliża również bohaterskie czyny polskich lotników w Bitwie o Anglię oraz polskich żołnierzy spod Tobruku, Narwiku czy Monte Cassino.

Rzecznik IPN, dr Rafał Leśkiewicz, wskazał, że uroczystość otwarcia ekspozycji jest okazją do przypomnienia wspólnej odysei Polaków i Żydów.

– Najlepszym przykładem jest chociażby Menachem Begin, który razem z gen. Andersem, jako żołnierz Wojska Polskiego, wyszedł ze Związku Sowieckiego i wraz z dużą grupą polskich żołnierzy żydowskiego pochodzenia pozostał w Palestynie. Dzięki ich zaangażowaniu i walce później powstało Państwo Izrael. Tak więc można powiedzieć, że gen. Anders dał im nie tylko wolność, ale przyczynił się do tego, że kilka lat później mogli zamieszkać w wymarzonym wolnym państwie żydowskim – Państwie Izrael – mówił rzecznik IPN.

Otwarcie wystawy zbiega się z 80. rocznicą pobytu Armii gen. Andersa w Ziemi Świętej oraz 75. rocznicą powstania Państwa Izrael.

RIRM

drukuj