fot. PAP/Paweł Supernak

Premier do dzieci polonijnych: jesteście we własnym kraju

Chcę byście wiedziały, że jesteście tutaj zawsze mile widziane, jesteście we własnym kraju, choć pochodzicie z innych stron – powiedział premier Mateusz Morawiecki we wtorek podczas spotkania w ogrodzie KPRM z dziećmi polonijnymi. Dzieci otrzymały od niego specjalne wyprawki szkolne.

„Kochane dzieci, przede wszystkim chcę was przywitać bardzo serdecznie, bardzo gorąco. Jesteście przybyszami z innych miast, z innych miejsc, z innych państw, ale chcę żebyście wiedziały, żebyście wiedzieli, droga młodzieży, drogie dzieci, że jesteście tutaj zawsze mile widziani, że nie jesteście też gośćmi, jesteście we własnym kraju, choć pochodzicie z innych stron” – powiedział premier.

„To historia w ten sposób zadziałała, rzuciła wasze babcie, prababcie, pradziadków w bardzo trudnych warunkach, bardzo często dramatycznych warunkach w inne obszary, a czasami to była jeszcze wcześniejsza historia, która spowodowała, że granice się przesunęły i Polska przesunęła się w inne miejsce, ale Polacy pozostali poza nowymi granicami Polski” – dodał.

„Wiem, że jest w was tęsknota za Polską, ale tam, gdzie jesteście, na Litwie, Ukrainie, Białorusi wiem, że tworzycie dobry polski dom również i potraficie dbać o polską tradycję, o polskie obyczaje, że jesteście przywiązani do języka polskiego, do kultury polskiej. To jest przepiękne” – akcentował Mateusz Morawiecki.

Wyraził nadzieję, że ich związek z Polską będzie jak najczęstszy.

„Może część z was przyjedzie tu na studia, może niektórzy z was będą chcieli tu zostać. Mam nadzieję, że my też będziemy mogli do was częściej przyjeżdżać. Bardzo cieszę się, że jesteście tutaj z nami” – podkreślił.

Premier przypomniał, że dzieci w Polsce w związku z początkiem roku szkolnego otrzymują wyprawkę szkolną „300 plus”.

„Dla was też przygotowaliśmy wyprawkę” – powiedział.

PAP/RIRM

drukuj