fot. PAP/Wojtek Jargiło

Szef MON: Kryteria naboru do wojska muszą być jasne, a procedury szybkie i proste

Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak powiedział, że kryteria naboru do wojska muszą być jasne, a procedury szybkie i proste. Temu – jak zaznaczył – służą m.in. Wojskowe Centra Rekrutacji.

Szef MON-u odwiedził dziś 19. Lubelską Brygadę Zmechanizowaną. W przemówieniu podkreślił, że podstawą bezpieczeństwa naszej ojczyzny jest Wojsko Polskie.

Mariusz Błaszczak przypomniał, że aby zwiększyć liczebność wojska, wprowadzono najpierw kampanię „Zostań żołnierzem Rzeczypospolitej”.

https://twitter.com/MON_GOV_PL/status/1306877137564114944

Dodał, że teraz, w ramach nowej formuły naboru, można złożyć swoją deklarację przez internet. Z możliwości skorzystało już ponad 5 tys. osób.

Powołane zostały też Wojskowe Centra Rekrutacyjne.

– Zmieniamy zasadniczo podejście. Wcześniej to było tak, że były punkty rekrutacyjne ściśle ustalone i do tych punktów zjeżdżali się w zasadzie całego województwa kandydaci do wojska. Teraz podejście jest inne, bo niejako Wojskowe Centra Rekrutacyjne przybywają do kandydatów. Takie postępowanie w Wojskowym Centrum Rekrutacyjnym zajmuje 1-2 dni. W czasie takiego postępowania jest rozmowa kwalifikacyjna, rozmowa z psychologiem i oczywiście badanie lekarskie – powiedział Mariusz Błaszczak.

Obecnie działają 24 centra rekrutacyjne. Będą one powoływane doraźnie w miejscach, gdzie będzie najwięcej zgłoszeń do Wojska Polskiego dokonywanych przez internet.

https://twitter.com/MON_GOV_PL/status/1306881042670854145

Minister Mariusz Błaszczak dodał, że także szkolenie przygotowawcze będzie krótsze, ale za to intensywniejsze.

RIRM

drukuj