PAP/Paweł Supernak

Premier M. Morawiecki rozpocznie dzisiaj dwudniową wizytę w Brukseli

Premier Mateusz Morawiecki rozpocznie dziś dwudniową wizytę w Brukseli. Na godz. 19.30 zaplanowano spotkanie szefa polskiego rządu z unijnym komisarzem ds. rolnictwa.

Tematem wieczornego spotkania mają być środki dla hodowców bydła i trzody chlewnej. Oficjalnie tematem rozmów w belgijskiej stolicy będzie przyszłość Wspólnej Polityki Rolnej i budżetu UE na lata 2021-2027.

Komisja przygotowała zmiany, które oznaczają, że przez brexit i nowe priorytety na polską wieś trafi mniej pieniędzy niż obecnie.

Były szef MSZ Witold Waszczykowski zaznacza, że choć oficjalne negocjacje dotyczące polityk rolnej rozpoczynają się jesienią, to już teraz poszczególne państwa rozpoczynają ofensywę dyplomatyczną.

– Po wyborach europarlamentarnych powstanie nowa komisja i na jesieni 2019 r. rozpoczną się negocjacje na temat nowego budżetu europejskiego na lata 2021-2027. My będziemy walczyć o ten budżet. On (europejski budżet) może być zmniejszony poprzez brexit, ale będziemy zabiegać, aby przynajmniej te dopłaty, zarówno rolnicze jak i infrastrukturalne, były utrzymane przynajmniej na tym samym poziomie, a nawet powiększonym. Oczywiście są to negocjacje, które nie toczą się przy zapalonych światłach teatralnych. Jest dużo dyskusji bilateralnej – mówił Witold Waszczykowski.

Jutro rano premier Polski spotka się z wiceszefem Komisji Europejskiej oraz komisarzem ds. budżetu. Mateusz Morawiecki weźmie także udział w ceremonii podpisania umowy o dofinansowanie projektu Baltic Pipe z funduszu CEF.

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl