Polskie MSZ potępia wystrzelenia rakiety balistycznej przez Koreę Północną

Polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych potępiło działania Korei Płn. Chodzi o wystrzelenie przez Pjongjang rakiety dalekiego zasięgu w nocy z soboty na niedzielę.  

Polski MSZ wezwał też reżim Kim Dzong Una o powstrzymanie się od dalszych aktów, które mogą prowokować napięcia.

Polska obecnie pozostaje zaangażowana w stabilizację sytuacji na Półwyspie Koreańskim w ramach Komisji Nadzorczej Państw Neutralnych.

Dr Marcin Paluch, historyk podkreśla, że działania reżimu w Korei Północnej są powieleniem dawnych praktyk Związku Sowieckiego.

– Trzeba obserwować poczynania reżimu Północno Koreańskiego, ale trzeba też patrzeć na jakiekolwiek uderzenia tego reżimu i działania odwetowe prowadzone przez państwa demokratyczne będą oczywiście odpowiednie. Reżim Płn. Koreański może prowadzić takie działania czysto komunistyczne, a więc uderza w coś nie patrząc na odwet, że jakakolwiek akcja odwetowa spadnie na ludność Korei, gdzie im kompletnie na tej ludności, temu reżimowi, czy tym ludziom, komunistom kompletnie nie zależy. To są typowe zagrywki komunistyczne szantażu politycznego, szantażu militarnego i w tym kierunku powinniśmy być wyczuleni – zaznacza dr Marcin Paluch.

Na prowokację Pjongjangu natychmiast zareagowała społeczność międzynarodowa, m.in. USA, Japonia i Chiny. Działania reżimu Kim Dzong Una potępili także sekretarze generalni NATO i ONZ – Jens Stoltenberg i Ban Ki Mun.

W nocy z soboty na niedzielę Korea Północna wystrzeliła rakietę dalekiego zasięgu, co jest naruszeniem rezolucji RB ONZ, które zabraniają Pjongjangowi wszelkiej aktywności nuklearnej i balistycznej, pod groźbą sankcji. Na prowokację Pjongjangu natychmiast zareagowała społeczność międzynarodowa, między innymi USA, Japonia, Chiny i Korea Południowa.

Parę godzin później w swoim oświadczeniu północnokoreański przywódca Kim Dzong Un powiadomił o udanym wystrzeleniu rakiety, w wyniku którego Pjongjang umieścił na orbicie satelitę.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl