Spotkanie min. W. Waszczykowskiego w Pradze i Warszawie ws. Brexitu

Szef MSZ Witold Waszczykowski w poniedziałek weźmie udział w spotkaniu Grupy Wyszehradzkiej z szefem niemieckiego MSZ Frankiem-Walterem Steinmeierem w Pradze, a następnie w zaplanowanym w Warszawie spotkaniu w szerszym gronie szefów dyplomacji państw UE – poinformował PAP dyrektor Biura Prasowego MSZ Rafał Sobczak.

– Dzisiaj minister Witold Waszczykowski rozmawiał z niemieckim ministrem spraw zagranicznych Frankiem-Walterem Steinmeierem na temat scenariuszy dalszego funkcjonowania Unii Europejskiej. Polski minister powiedział, że weźmie udział w jutrzejszym zaplanowanym spotkaniu grupy Wyszehradzkiej, w którym będzie uczestniczył także Steinmeier. Podczas tego porannego spotkania Frank-Walter Steinmeier poinformuje o konsultacjach, które odbył w Berlinie z ministrami spraw zagranicznych sześciu państw założycielskich UE – mówił dyrektor Biura Prasowego MSZ Rafał Sobczak.

Spotkanie ma odbyć się w Pradze, gdyż obecnie prezydencję Grupy Wyszehradzkiej sprawują Czechy. Polska obejmie przewodnictwo w Grupie 1 lipca. Jak poinformował Rafał Sobczak, w poniedziałek po południu planowane jest natomiast zorganizowanie w Warszawie spotkania w szerszym gronie szefów dyplomacji państw Unii Europejskiej.

– To jest inicjatywa, która powstała niedawno, stąd w tym momencie trwają konsultacje z naszymi partnerami. Chcemy, by to spotkanie odbyło się w jak najszerszym gronie. Uważamy, że należy rozmawiać ze wszystkimi, stąd inicjatywa ministra Witolda Waszczykowskiego. Oczywiście ministrowie spraw zagranicznych UE mogą spotykać się w różnych formatach funkcjonujących w ramach Unii, ważne, żeby to była partnerska dyskusja, która będzie służyła pogłębionej refleksji na temat przyszłości UE – powiedział dyrektor Biura Prasowego MSZ.

Od piątku, od podania wyników referendum w Wielkiej Brytanii ws. opuszczenia Unii Europejskiej, polski szef Ministerstwa Spraw Zagranicznych pozostaje w bieżącym kontakcie z naszymi partnerami w Unii Europejskiej. W sobotę odbył rozmowę telefoniczną z szefem brytyjskiej dyplomacji Philipem Hammondem.

– Podczas dyskusji z Philipem Hammondem Witold Waszczykowski zapewnił, że Zjednoczone Królestwo pozostaje ważnym i strategicznym partnerem Polski, oraz że szanujemy decyzję obywateli Wielkiej Brytanii wyrażoną w referendum. Philip Hammond potwierdził natomiast, że wyniki referendum nie wpłyną bezpośrednio na sytuację Polaków w Wielkiej Brytanii, a Wielka Brytania pozostaje aktywnym graczem na arenie międzynarodowej – zaznaczył Rafał Sobczak.

Po sobotnim spotkaniu w Berlinie ministrów spraw zagranicznych sześciu krajów UE poświęconym przyszłości Unii po Brexicie, szef dyplomacji Niemiec Frank-Walter Steinmeier zapewniał, że jeszcze w sobotę poinformuje o jego przebiegu trzy kraje bałtyckie, a w poniedziałek złoży relację krajom Grupy Wyszehradzkiej, by „posłuchać, jak przebiega debata i jakie są oczekiwania wobec europejskiego procesu odnowy”.

RIRM

drukuj