Prawie dwa tysiące interwencji strażaków po nawałnicach

Blisko dwa tysiące interwencji strażaków, 166 uszkodzonych lub zerwanych dachów oraz 1615 powalonych drzew – to bilans nawałnic, które w sobotę przeszły nad Polską. Dwie osoby zginęły, a sześć zostało rannych, w tym dwóch strażaków – poinformował w niedzielę rzecznik komendanta głównego PSP Paweł Frątczak.

W czasie ostatnich 24 godzin doszło do 1965 interwencji strażaków, związanych wyłącznie z nawałnicami. Najwięcej było ich na Kujawach, Pomorzu i Śląsku – po 315 interwencji. Ponadto 297 razy strażacy reagowali w Wielkopolsce.

– Wichura zerwała lub uszkodziła dachy na 166 budynkach, w tym 103 budynkach mieszkalnych. Najwięcej na Kujawach i Pomorzu – 40, na Śląsku – 20, w Mazowieckim – 10 – mówił Paweł Frątczak.

Najwięcej uszkodzonych dachów na budynkach gospodarczych odnotowano na Kujawach i Pomorzu – 25, na Śląsku – 11 i sześć w Wielkopolsce.

Jak poinformował rzecznik, w efekcie nawałnic zginęły dwie osoby – mężczyzna i kilkuletni chłopiec w Szwecji (woj. zachodniopomorskie).

Najwięcej sobotnich interwencji wiązało się z połamanymi, bądź powalonymi drzewami – takich akcji było 1615. Najliczniej strażacy reagowali w woj. śląskim – 281 razy, na Kujawach i Pomorzu – 228, w woj. wielkopolskim – 204.

Rzecznik komendanta głównego PSP zwrócił uwagę, że w niedzielę obowiązuje ostrzeżenie drugiego stopnia. Dla województw centralnych, północno-wschodnich i południowych (m.in. Podlasia, Podkarpacia, Świętokrzyskiego i Mazowsza) przewiduje się „możliwość wystąpienia silnych burz połączonych z wiatrem dochodzącym nawet do 100 km/h, intensywne opady deszczu i lokalnie gradu”.

W usuwanie skutków sobotnich nawałnic zaangażowanych było łącznie 9552 strażaków, zarówno PSP i OSP; wykorzystano 2121 samochody.

 

 

PAP/RIRM/TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl