fot. PAP/Paweł Supernak

M. Kamiński przed komisją śledczą ds. afery wizowej: W krótkim czasie wszystko zostało ujawnione, a winni usłyszeli zarzuty i poniosą karę

Były szef MSWiA, Mariusz Kamiński zeznał, że był pierwszą osobą, która uzyskała informacje o nadużyciach przy wydawaniu wiz w Ministerstwie Spraw Zagranicznych i osobiście zlecił CBA wyjaśnienie tej sprawy. Jego zdaniem Biuro zadziałało prawidłowo. Polityk PiS jest dziś przesłuchiwany przez sejmową komisję śledczą do spraw tzw. afery wizowej. Podczas swobodnej wypowiedzi zeznał, że w lipcu 2022 r. zgłosiła się do niego osoba, która powiadomiła go o możliwych nadużyciach.

Mariusz Kamiński powiedział, że w wyniku wszczętych działań zatrzymano Edgara Kobosa, bliskiego współpracownika politycznego wiceszefa MSZ, Piotra Wawrzyka. Po kilku miesiącach w tymczasowym areszcie zaczął on zeznawać. Na tej podstawie doszło do kolejnych zatrzymań, m.in. Piotra Wawrzyka.

https://twitter.com/BoguckiZbigniew/status/1782390953199686023

Wszyscy sprawcy (osiem osób) zostali zatrzymani przez CBA, przekazani prokuraturze i usłyszeli zarzuty. W sierpniu, kiedy miałem informacje od szefa CBA o poczynionych ustaleniach, uznałem, że to jest czas, aby zakończyć działalność pana Wawrzyka w rządzie. Informacje na jego temat były takie, że miał świadomość i umożliwił Edgarowi Kobusowi skorzystanie z instrumentów, jakie ma Ministerstwo Spraw Zagranicznych związanych z wydawaniem wiz. Wszystko wskazywało na to, że miał świadomość, iż Edgar Kobos przyjmuje korzyści majątkowe z tego tytułu – wyjaśnił.

Mariusz Kamiński zeznał, że nie miał informacji, by wiceminister Piotr Wawrzyk osobiście przyjmował łapówki. Edgarowi Kobosowi pomagało kilku urzędników MSZ. Były szef MSWiA powiedział, że śledztwo miało odpowiedzieć na pytanie, jaka była ich rola i motywacja. Cały proceder rozpoczął się w połowie 2022 roku. Mariusz Kamiński zapewnił, że żadna informacja o nim nie została zlekceważona. Jak powiedział, „w krótkim czasie wszystko zostało ujawnione, a winni usłyszeli zarzuty i poniosą karę”.

https://twitter.com/BoguckiZbigniew/status/1782383203216503199

RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl