Fot. Maciej Nędzyński MON

A. Macierewicz: przywracamy polską tradycję narodową

Przywracamy polską tradycję narodową, przywracamy pamięć o tym, jak i dzięki komu Polska odzyskiwała niepodległość – powiedział szef MON Antoni Macierewicz na dziedzińcu Muzeum Wojska Polskiego, gdzie odbył się apel pamięci.

Dziś obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Minister Obrony Narodowej awansował pośmiertnie Żołnierzy Niezłomnych.

Minister Antoni Macierewicz podkreślił, że to tylko cząstka tego, co należy się wielkiej armii, która walczyła po 1944 r. po to, aby Polska była dziś wolna.

– Dzisiaj chcemy spłacić ten dług, jaki naród polski winien jest tym, którzy nigdy nie opuścili broni, tym którzy nigdy nie zapomnieli, tym którzy są po dzień dzisiejszy dla nas wzorem, punktem odniesienia, świadectwem, że można, jeżeli się naprawdę chce. Armia polska jest wam wdzięczna. Dziękujemy – powiedział szef MON Antoni Macierewicz.

Rano w Katerze Polowej Wojska Polskiego sprawowana była uroczysta Eucharystia w intencji Żołnierzy Wyklętych. Mszy św. przewodniczył i homilię wygłosił ks. bp Józef Guzdek, biskup polowy Wojska Polskiego.

Dziś modlimy się za Żołnierzy Niezłomnych. Oni naprawdę zasługują na wdzięczność i najwyższy szacunek. To oni podtrzymywali w narodzie prawdę o tym, że Polska nie jest wolna, że została zdominowana przez obce mocarstwo. Zapalimy dziś znicze w miejscach kaźni i na symbolicznych mogiłach tych, którzy nie dali się uwieść władzy przyniesionej na sowieckich bagnetach, nie poszli na kompromis ze złem, nie zrezygnowali z własnych przekonań, z walki o wolną ojczyznę – mówił ks. bp Józef Guzdek.

1 marca został ustanowiony Narodowym Dniem Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” uchwałą Sejmu z 3 lutego 2011 roku.

RIRM

drukuj