Podlaskie: obchody Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Augustowie

W południe w Augustowie rozpoczęły się obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Bierze w nich udział m.in. szefowa rządu Beata Szydło.

W augustowskiej bazylice trwa nabożeństwo w intencji Żołnierzy Wyklętych i osób, które udzielały im wsparcia. Po nim uczestnicy uroczystości przejdą pod Pomnik Żołnierzy Polski Podziemnej Poległych na Kresach II RP w latach 1944-1954. Tam, po okolicznościowych wystąpieniach, złożone będą kwiaty i zapalone znicze.

Przed nabożeństwem wieńce ku upamiętnieniu ofiar represji złożono także pod tzw. Domem Turka, który w przeszłości był siedzibą NKWD i Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego w Augustowie. W piwnicach był areszt dla około 30 więźniów.

W przeszłości pion śledczy IPN prowadził śledztwo dotyczące zbrodni komunistycznych popełnionych przez UB w Augustowie, poszukiwano też miejsc pochówków i szczątków ofiar. Śledztwo umorzono, bo nie udało się ustalić ani tożsamości sprawców, ani miejsc pochówków.

Organizatorzy uroczystości w Augustowie zwracają również uwagę na obławę augustowską, przeprowadzoną przez sowietów wobec niepodległościowego podziemia w lipcu 1945 roku. Los zatrzymanych wówczas osób (w śledztwie IPN jest mowa o blisko 700 ofiarach, ale ostatnio odkryte dokumenty wskazują, że mogło być ich więcej) do dziś jest nieznany.

PAP/RIRM

drukuj