ANR wyda komunikat ws. odwołania prezesów stadnin koni

Agencja Nieruchomości Rolnych wyda dziś komunikat w sprawie odwołania prezesów stadnin koni w Janowie Podlaskim i Michałowie.

Wczoraj na specjalnej konferencji Marek Trela z Janowa Podlaskiego i Jerzy Białobok z Michałowa odnosili się do zarzutów agencji. Ich zdaniem oskarżenia o brak zabezpieczenia interesów Polski w umowach dzierżawy koni oraz pobieranie większej ilości zarodów od klaczy niż było to w umowie, są bezzasadne.

Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Krzysztof Jurgiel ocenia, że dzierżawienie najbardziej wartościowych klaczy zagranicznym ośrodkom przynosi Polsce więcej strat niż korzyści.

My twierdzimy i fachowcy twierdzą, że za dziesięć, piętnaście lat nikt z Ameryki czy Stanów Zjednoczonych nie przyjedzie kupować polskich arabów, bo oni będą mieli genetycznie takie same i będą one na całym świecie. W sposób niekontrolowany tracimy najbardziej wartościowe potomstwo polskich koni. To stwierdzają fachowcy i to będzie w komunikacie – mówi minister Krzysztof Jurgiel.

Agencja Nieruchomości Rolnych, uzasadniając odwołanie prezesów stadnin koni w Janowie Podlaskim i Michałowie, wskazała, że głównym powodem była ,,utrata zaufania”.

RIRM

drukuj