fot. MSWiA

Szef MSWiA złożył wieniec w Panteonie – Mauzoleum Wyklętych

Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusz Błaszczak, złożył dziś wieniec w Panteonie – Mauzoleum Wyklętych-Niezłomnych i uczcił pamięć Bolesława Kontryma, ps. Żmudzin. Towarzyszyli mu przedstawiciele policji i straży granicznej.

O godz. 11.00 Mariusz Błaszczak uczcił pamięć Bolesława Kontryma. „Żmudzin” był oficerem Policji Państwowej w II Rzeczypospolitej, a później oficera Korpusu Ochrony Pogranicza.

W specjalnym wystąpieniu przygotowanym na obchody, szef MSWiA podkreślał, że wśród Żołnierzy Wyklętych byli także liczni funkcjonariusze przedwojennej Policji Państwowej i korpusu ochrony pogranicza, którzy w walce o wolność i niezawisłość Polski z sowiecką dominacją, zapłacili najwyższą cenę. Wśród nich oprócz Bolesława Kontryma wymienił: Władysława Jedlińskiego ps. Marta, Władysława Łukasiuka ps. Młot, Jana Piwnika ps. Ponury, Feliksa Selmanowicza ps. Zagończyk, Mariana Świtalskiego ps. Juhas oraz Aleksandra Rybnika ps. Dziki.

„To bohaterowie naszej wolności. Walcząc o prawo do samostanowienia i do urzeczywistnienia dążeń wolnościowych polskiego narodu, nie dali się zwieść po zakończonej wojnie. Do końca przeciwstawiali się próbie narzucenia siłom sowieckiej dominacji, ponosząc za to najwyższą ofiarę (…). Przypominanie o tych ludziach jest naszą powinnością i obowiązkiem. Upamiętniając ich, dajemy wyraz pamięci każdemu, kto walczył o Polską niepodległość. Chwała bohaterom i chwała Żołnierzom Wyklętym!” – powiedział Mariusz Błszczak.

W całym kraju obchodzony jest dziś Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Jak podkreśliło MSWiA, wśród około 160 tysięcy żołnierzy, przez lata wypieranych z kart historii przez ówczesną władzę, byli także liczni funkcjonariusze przedwojennej Policji Państwowej i Korpusu Ochrony Pogranicza.

Bolesław Kontrym zajmował się rozpracowywaniem antypaństwowych organizacji komunistycznej agentury. W 1952 r. został skazany na karę śmierci. Wyrok wykonano w 1953 r. W 1957 r. pośmiertnie został uniewinniony i zrehabilitowany. We wrześniu 2014 r. IPN poinformował, że szczątki „Żmudzina” zostały odkryte i zidentyfikowane w Kwaterze „Na Łączce” na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie.

Pamięć Żołnierzy Wyklętych uczcili dziś także policjanci. Przed tablicą pamiątkową, usytuowaną na budynku Komendy Stołecznej Policji, rano wieniec złożyli zastępca Komendanta Głównego Policji insp. Jan Lach oraz pełniący obowiązki Komendanta Stołecznego Policji insp. Piotr Owsiewski. Tablica upamiętnia dziewięciu oficerów i podoficerów Policji Państwowej II RP – cichociemnych żołnierzy Armii Krajowej. Wśród dziewięciu osób wymienionych na tablicy pamiątkowej jest m.in. „Żmudzin”.

PAP/RIRM

drukuj