fot. gov.pl/web/mswia

MSWiA: Ponad 3,6 tys. wniosków o wsparcie dla gmin popegeerowskich

Gminy złożyły łącznie ponad 3,6 tys. wniosków na kwotę nieco ponad 5 mld zł. To pokazuje, jak ogromne są potrzeby inwestycyjne na terenach popegeerowskich – przekazał w środę wiceminister Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, Paweł Szefernaker, mówiąc o wdrażaniu Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych w zakresie wsparcia dla gmin, w których funkcjonowały państwowe gospodarstwa rolne (PGR-y).

Wiceminister podkreślił przy tym, że rząd dba o tereny, na których przez lata brakowało inwestycji.

„Teren popegeerowski, na którym przez lata brakowało inwestycji, powinien być w szczególny sposób wsparty. Stąd idea, aby te miejsca, gdzie przez lata tych inwestycji brakowało, brakowało środków własnych na inwestycje, aby 250 mln zł zostało przekazane na byłe tereny pegeerowskie” – podkreślał wiceszef MSWiA, omawiając realizację programu na sejmowej komisji.

Jak przekazał, aktualnie wnioski o dofinansowanie są oceniane przez wojewodów. Potem trafią do Komisji do spraw Wsparcia Jednostek Samorządu Terytorialnego, która została powołana przy Prezesie Rady Ministrów. Po rozstrzygnięciu naboru pieniądze otrzymają gminy.

„Nabór wniosków zostanie rozstrzygnięty tak szybko, jak to tylko będzie możliwe” – zapowiedział Szefernaker.

Wiceszef MSWiA mówił także o tym, że w trakcie naboru Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji odpowiedziało na kilkaset pytań, a wszystkie wątpliwości interpretacyjne były wyjaśniane na bieżąco. Poinformował także, że powstanie raport, który będzie dotyczył rodzaju inwestycji najczęściej wskazywanych przez gminy. W oparciu o ten dokument będzie prowadzona polityka rządu na terenach popegeerowskich.

Nabór wniosków o wsparcie dla gmin popegeerowskich premier Mateusz Morawiecki i wiceminister Paweł Szefernaker ogłosili 30 grudnia 2020 roku.

„Chcemy bardzo mocno poprawić szanse rozwojowe zaniedbanych w czasach III RP terenów” – mówił wtedy premier Mateusz Morawiecki.

Wnioski można było składać od 4 stycznia do 12 lutego.

Gminy w ramach Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych mogą sfinansować budowę, rozbudowę lub przebudowę kanalizacji sanitarnej lub lokalnych oczyszczalni ścieków wraz z kanalizacją oraz przepompowni ścieków, dróg wewnątrz miejscowości, chodników, obiektów użyteczności publicznej, obiektów sportowych, świetlic, oświetlenia wewnątrz miejscowości, remiz strażackich i innych. Katalog zadań inwestycyjnych, na które gmina może przeznaczyć środki jest otwarty.

PAP

drukuj