fot. gov.pl

MSWiA: Ponad 500 nowych wozów strażackich dla OSP

Ponad 500 nowych samochodów ratowniczo-gaśniczych o łącznej wartości prawie 400 mln zł trafi do jednostek OSP w całej Polsce. Najwięcej wozów dostaną druhowie z woj. mazowieckiego, wielkopolskiego oraz małopolskiego – poinformowało Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Jak przekazano w komunikacie, nowe wozy strażackie trafią do 515 jednostek OSP w całej Polsce.

„Najwięcej wozów otrzymają województwa: mazowieckie (68 wozów), wielkopolskie (59 wozów) oraz małopolskie (51 wozów)” – zaznaczono.

Wskazano, że wartość jednego samochodu to ok. 760 tys. zł.

„Łączna dotacja Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji do całości zakupów to blisko 18 mln zł, a 40 mln zł pochodzi ze środków rezerwy celowej budżetu państwa na przeciwdziałanie i usuwanie skutków klęsk żywiołowych” – poinformowano.

„Zakupy zostały również wsparte dotacjami Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego, które wynoszą w sumie blisko 53 mln zł. Pozostałe źródła finansowania to środki Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, samorządów terytorialnych oraz środki przekazywane przez zakłady ubezpieczeń” – dodano.

Podkreślono także, że zakupione wozy strażackie trafią zarówno do jednostek działających w Krajowym Systemie Ratowniczo-Gaśniczym, jak i poza nim.

„Jeszcze nigdy w historii do Ochotniczych Straży Pożarnych nie trafiła tak wielka pomoc. Obowiązkiem rządu jest ich wspieranie. Druhowie są pierwsi na miejscu zdarzenia, gdzie z poświęceniem walczą o ludzkie życie i zdrowie. Dlatego muszą mieć dostęp do nowoczesnego sprzętu. To inwestycja w nasze bezpieczeństwo” – powiedział wiceminister MSWiA Maciej Wąsik.

W całym kraju jest ponad 16 tys. jednostek OSP, w tym ok. 4,5 tys. w Krajowym Systemie Ratowniczo-Gaśniczym.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl