fot. twitter.com/MSWiA_GOV_PL

Szef MSWiA do strażaków: Wasza misja to symbol poświęcenia i odwagi

Wasza misja, jako wzór troski o dobro wspólne, darzona jest powszechnym szacunkiem, stanowiąc symbol niezwykłego poświęcenia i odwagi – napisał do strażaków w dniu ich święta Mariusz Kamiński, minister spraw wewnętrznych i administracji.

4 maja, w dniu wspomnienia św. Floriana, patrona strażaków, obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Strażaka. Z tej okazji Szef MSWiA złożył funkcjonariuszkom i funkcjonariuszom Państwowej Straży Pożarnej oraz druhnom i druhom Ochotniczych Straży Pożarnych wyrazy wdzięczności.

„Wasza misja, jako wzór troski o dobro wspólne, darzona jest w naszej ojczyźnie powszechnym szacunkiem, stanowiąc symbol niezwykłego poświęcenia oraz odwagi. Za tę nieustanną gotowość do walki o ludzkie życie i mienie pragnę Wam w dniu waszego święta z głębi serca podziękować” – napisał minister w liście do strażaków.

Mariusz Kamiński zapewnił w nim także, że rząd dostrzega potrzeby jednostek i „robi wszystko, by tworzyć jak najlepsze warunki do ich funkcjonowania”.

„Dotyczy to zarówno wyposażenia obu waszych formacji w jak najnowocześniejszy sprzęt, jak i tworzenia odpowiednich ram prawnych w obszarze ochrony przeciwpożarowej” – dodał.

Jako przykład takich działań podał uchwaloną latem zeszłego roku ustawę o szczególnym wsparciu dla służb mundurowych. Wprowadziła ona m.in. dodatki motywacyjne dla tych, którzy po 25 latach służby zdecydują się pozostać w swojej formacji.

„Chcemy, żeby z tego rozwiązania korzystali najbardziej doświadczeni funkcjonariusze, z wielkim pożytkiem dla państwa i jego obywateli. Wspomniana ustawa wzmocniła także ochronę prawną funkcjonariuszy służb podległych MSWiA, w tym Państwowej Straży Pożarnej” – zaznaczył minister.

Szef MSWiA wspomniał też o przygotowanym w resorcie projekcie ustawy o OSP, którego główne założenia zapowiedziano w ubiegłym tygodniu.

„Projektowane przepisy spełnią słuszne oczekiwania środowiska ochotniczego pożarnictwa, m.in. poprzez wprowadzenie dodatku emerytalnego dla druhen i druhów z 25-letnim stażem” – podkreślił.

Przewidują one również wzmocnienie ochrony prawnej strażaków ochotników do poziomu przypisanego obecnie funkcjonariuszom PSP.

„Umożliwią one także Prezydentowi RP odznaczanie szczególnie zasłużonych druhów nowym, specjalnym odznaczeniem – Krzyżem św. Floriana” – dodał.

„Drodzy strażacy! Wykonujecie trudną i odpowiedzialną służbę, narażając dla bezpieczeństwa Polaków własne zdrowie, a niekiedy życie. Zasługujecie na to, aby państwo zapewniało Wam godne warunki do realizacji waszej misji. Wszystkim strażakom, zarówno z jednostek zawodowych, jak i ochotniczych, życzę tyle samo powrotów, co wyjazdów. Bogu na chwałę, ludziom na pożytek!” – napisał szef MSWiA.

PAP

drukuj