fot. twitter.com/MSWiA_GOV_PL

M. Błaszczak: możliwość płacenia kartą za mandat – jeszcze w tym roku

Rząd na najbliższym posiedzeniu zajmie się przepisami, które umożliwią płacenie mandatów poprzez terminal płatniczy. Chodzi o projekt zmian w Kodeksie postępowania w sprawach o wykroczenia, który pozwoli na bezgotówkowe rozliczanie się z kar za przewinienia popełnione m.in. na drogach.

Jak poinformował na konferencji szef Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusz Błaszczak, nowe przepisy zostaną uchwalone najprawdopodobniej przed wakacjami.

Mariusz Błaszczak zapowiedział że, wprowadzenie rozwiązania ma m.in. ułatwić uiszczenie grzywny cudzoziemcom.

Chodzi m.in. o to, że bardzo wielu obcokrajowców ma problem dotyczący opłaty w przypadku złamania przepisów ruchu drogowego. Ponadto coraz powszechniejsze są rozliczenia bezgotówkowe w Polsce. W związku z powyższym ten projekt jest uzasadniony. Trwają bardzo intensywne prace związane z porozumieniem pomiędzy polską policją a Ministerstwem Rozwoju, które koordynuje sprawy techniczne. Jestem optymistą, więc myślę, że w ciągu stosunkowo krótkiego czasu sprawa zostanie wdrożona – powiedział minister Błaszczak.

Przy pracach nad ustawą MSWiA współpracuje z resortem rozwoju, który pierwsze terminale przekaże policjantom z drogówki.

Jak poinformował Komendant Główny Policji nadinsp. Jarosław Szymczyk, po ich otrzymaniu rozpoczną się szkolenia dla funkcjonariuszy. Jak dodał, zostanie zrobione wszystko, aby przepisy zostały wdrożone do końca roku.

RIRM

drukuj