Szef MSWiA nagrodził i odznaczył strażaków za akcję w Świebodzicach

Strażacy, którzy 8 kwietnia brali udział w akcji ratowniczej po zawaleniu się kamienicy w Świebodzicach na Dolnym Śląsku, otrzymali dziś nagrody finansowe i odznaczenia od ministra spraw wewnętrznych i administracji Mariusza Błaszczaka.

„Gratuluję i dziękuję za akcję w Świebodzicach. Za akcję, która pokazała, że polska straż pożarna jest profesjonalna, że polscy strażacy są gotowi na poświęcenie, kiedy trzeba ratować życie ludzkie” – powiedział Mariusz Błaszczak.

Nagrodzono również ratowników i ich psy służbowe.

W katastrofie budowlanej w Świebodzicach całkowicie zawalił się przedwojenny budynek, w którym mieszkało sześć rodzin. Akcję ratunkową prowadzono niemal dobę, brało w niej udział 229 ratowników. Ostatnią ofiarę wydobyto spod gruzów kamienicy po 12 godzinach akcji. Według wstępnych hipotez, przyczyną katastrofy był wybuch gazu. Zginęło sześć osób, w tym dwoje dzieci, a cztery osoby zostały ranne.

Szef MSWiA wręczył także awanse na wyższe stopnie służbowe, odznaki Zasłużony dla Ochrony Przeciwpożarowej oraz wyróżnienia za długoletnią służbę.

PAP/RIRM

drukuj