fot. WOT

Strażacy i WOT wzięli udział we wspólnym szkoleniu w Nowym Sączu

W miniony weekend w Nowym Sączu miało miejsce wspólne szkolenie żołnierzy 102 batalionu lekkiej piechoty ze Strażą Pożarną, które pozwoliło na zdobycie fachowej wiedzy i umiejętności w przyszłych działaniach przeciwkryzysowych.

Żołnierze wzięli udział w działaniach poszukiwawczo- ratowniczych, opanowali techniki dotarcia do osoby poszkodowanej oraz poznali sprzęt do działań ratowniczych. Świętokrzyscy terytorialsi szkolili się w Nowym Sączu pod okiem instruktorów ze Szkoły Aspirantów Państwowej Straży Pożarnej z Krakowa.

Szkolenie odbyło się pod okiem specjalistów z Wydziału Szkoleń Specjalistycznych Grup Ratowniczych Szkoły Aspirantów PSP na terenie poligonu w Nowym Sączu.

Powrót do systematycznych szkoleń żołnierzy 10. Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej pozwolił na zintensyfikowanie przygotowania żołnierzy w zakresie działań przeciwkryzysowych, w ramach pomocy lokalnej społeczności.

Szkolenia tego typu odbywają się na podstawie porozumienia dowódcy Wojsk Obrony Terytorialnej z Komendantem Głównym Państwowej Straży Pożarnej z dnia 5 lutego 2020 r. w sprawie współpracy Wojsk Obrony Terytorialnej i Państwowej Straży Pożarnej.

Ostatnie miesiące pokazały, jak niezbędne jest odpowiednie przeszkolenie żołnierzy z zakresu reagowania na sytuacje kryzysowe o charakterze niemilitarnym. Udział w szkoleniach z obszaru działań poszukiwawczo–ratowniczych podczas katastrof budowlanych i usuwania skutków klęsk żywiołowych pozwoli na zdobywanie wiedzy i umiejętności, które będą przekazywane kolejnym żołnierzom oraz zwiększą kompetencje działającego w Brygadzie Zespołu Wsparcia Odbudowy.

por. Marcin Kowal/radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl