Szef MSWiA uruchomił kolejne środki dla Wielkopolski

Kolejne 165 tys. zł trafi do mieszkańców z województwa wielkopolskiego poszkodowanych w wyniku sierpniowych nawałnic – poinformowało w poniedziałek w komunikacie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. Dotychczas do województwa trafiło 34,5 mln zł.

W piśmie przypomniano również, że pozostałe dwa województwa poszkodowane w nawałnicach – kujawsko-pomorskie i pomorskie – otrzymały do tej pory w ramach rządowej pomocy odpowiednio 55 mln zł i 21,5 mln zł. Rozdysponowały z tego odpowiednio 47 mln zł i 19,7 mln zł.

„Przypominamy, że to gminy po wydaniu decyzji o wysokości przyznanej pomocy finansowej rozdysponowują pieniądze do poszczególnych rodzin. Warto zaznaczyć, że to samorządy szacowały wielkość strat po nawałnicach i przyznawały zasiłki w konkretnej wysokości. Z informacji przekazanych przez wojewodów wynika nawet, że niektóre gminy zwracają środki finansowe, o które same wnioskowały” – napisano w komunikacie.

Ministerstwo przypomniało także, że w przypadku, gdy pojawiają się trudności związane z odbudową zniszczonych domów, rodziny poszkodowane mogą zgłaszać się przez gminny ośrodek pomocy społecznej do wojewody.

W wyniku sierpniowych nawałnic zginęło 6 osób, w tym 2 harcerki z obozu w Suszku. Poszkodowane zostały 62 osoby, w tym 23 strażaków. Uszkodzonych zostało 4,8 tys. budynków, z czego 3,4 tys. to budynki mieszkalne. Ogromne szkody nawałnice wyrządziły w lasach. W akcji ratunkowej i pomocowej brało udział 149 jednostek ratowniczo-gaśniczych PSP i 1534 jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej.

PAP/RIRM

drukuj