fot. pixabay.com

Rząd ustali wysokość płacy minimalnej na 2022 rok

Rada Dialogu Społecznego nie wypracowała wspólnego stanowiska ws. płacy minimalnej w przyszłym roku. Decyzja będzie należała do rządu. Sprawę minimalnej pensji przedstawiciele rządu, pracodawców i związkowców poruszyli w poniedziałek na posiedzeniu prezydium Rady Społecznej.

Strona rządowa chce, by w 2022 r. minimalne wynagrodzenie za pracę wyniosło 3 tys. zł brutto i było o 200 zł większe niż obecnie. Pracodawcy chcą kwoty nieco powyżej 2 tys. 900 złotych. Płacy w wysokości 3 tys. 100 zł, czyli o trzysta złotych większej niż teraz, chcą związkowcy.

Brak wspólnego stanowiska ws. płacy minimalnej to sytuacja, z którą mamy do czynienia od lat – zauważa Marek Lewandowski, rzecznik związku.

– Od lat wskazujemy, że płacę minimalną należy powiązać z przeciętnym wynagrodzeniem i zdjąć ten temat z decyzji politycznych, bo każdego roku jesteśmy świadkami teatru ws. wysokości płacy minimalnej. Rząd bardziej łaskawy lub mniej łaskawy da więcej, lub da mniej i to wszystko nijak się ma do tego, w jakim stanie jest gospodarka. Przeciętne wynagrodzenie to realny stan gospodarki, do którego warto się odnosić – wskazuje Marek Lewandowski.

Brak porozumienia w ramach Rady Dialogu Społecznego oznacza, że poziom przyszłorocznej płacy minimalnej określi rząd. Na wydanie rozporządzenia w tej jest czas do 15 września 2021 roku.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl