fot. flickr.com

Rząd chce ograniczyć import węgla

Rynek węgla w Polsce, szczególnie w obszarze zbyt dużego importu, zostanie uregulowany – zapewnił wiceminister energii Adam Gawęda. Pełnomocnik rządu ds. restrukturyzacji górnictwa powiedział, że realizowany jest przegląd importu przez spółki państwowe.

Wiceminister energii zauważył, że niedobór węgla w naszym kraju jest spowodowany brakiem inwestycji w nasz sektor w latach 2013-2015. To spowodowało, że prywatni importerzy podpisali długoterminowe umowy. Rząd planuje jednak ograniczyć import węgla.

– By ograniczyć tak duży import węgla, by zbudować silne podstawy do funkcjonowania polskiej grupy górniczej – stworzyliśmy model przeglądu wszystkich projektów inwestycyjnych w spółkach wydobywczych, tak aby umocnić ten potencjał i umocnić te grupy również pod kontem zakupu i sprzedaży węgla, aby na tym trudnym rynku spółki górnicze radziły sobie dużo lepiej – wskazał Adam Gawęda.

W ub.r. do Polski sprowadzono 20 mln ton węgla, w tym ponad 13 mln ton pochodziło z Rosji. Głównym odbiorcą surowca są spółki energetyczne oraz zakłady ciepłownicze.

W Polsce aż 80 proc. energii elektrycznej pochodzi z siłowni zasilanych węglem.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl