fot. PAP/Tomasz Gzell

Rząd zajmie się projektem ustawy o utworzeniu instytucji Rzecznika Praw Podatnika

Utworzenie instytucji Rzecznika Praw Podatnika zakłada projekt ustawy Ministerstwa Finansów, którym ma się dziś zająć Rada Ministrów.

Rzecznik ma między innymi stać na straży praw podatnika, reagując, gdy są one naruszane. Ma też współpracować z Rzecznikiem Małych i Średnich Przedsiębiorców. Tym samym rozwiązania te będą korzystnie oddziaływać na podmioty prowadzące działalność gospodarczą. Projekt wchodzi w skład pakietu ustaw związanego z planowanym wejściem w życie nowej Ordynacji podatkowej.

To dobry pomysł, który może być wielkim wsparciem dla podatników – ocenił ekonomista dr Marian Szołucha z Akademii Finansów i Biznesu Vistula.

– Podatnicy, my wszyscy, utrzymujemy administrację publiczną, ale czasem stajemy z nią w nierównym sporze. Stajemy w szranki przeciwko aparatowi państwa. Gdyby nie profesjonalna pomoc płynąca do nas z różnych stron, bylibyśmy w tej walce z góry skazani na przegraną. Ta profesjonalna pomoc może być oczywiście świadczona przez firmy doradcze, ale nie każdego na zapłatę za taką usługę stać. Nie każda sprawa jest warta, żeby angażować takich doradców, a więc warto, żeby i z naszych podatków mieć możliwość otrzymania pomocy w przypadku rozbieżności zdań w sporze z administracją podatkową – podkreślił dr Marian Szołucha.

Zgodnie z projektem, Rzecznik Praw Podatnika będzie powoływany przez prezesa Rady Ministrów na sześcioletnią kadencję. Rzecznik nie będzie mógł należeć do partii politycznej, związku zawodowego ani prowadzić działalności gospodarczej.

Resort Finansów wskazał, że podobne rozwiązania funkcjonują na przykład w Kanadzie, RPA, Meksyku, Australii, Gruzji oraz w niektórych stanach USA.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl