fot. pixabay.com

Rząd zajmie się nowelą dot. tworzenia i funkcjonowania grup producentów rolnych

Rząd ma się dziś zająć nowelą ustawy ws. tworzenia i funkcjonowania grup producentów rolnych. Projekt ma m.in. doprecyzować obecne przepisy w tej sprawie. Propozycja Ministerstwa Rolnictwa to odpowiedź na postulaty grup producentów rolnych oraz podmiotów nadzorujących ich działalność.

Ustawa zakłada zmniejszenie z 80 do co najmniej 70 proc. obowiązkowej ilości produktów, które członek grupy ma sprzedać. Jednocześnie ten obowiązek będzie obejmował 90 proc. producentów zrzeszonych w grupie, a nie 100 proc., jak jest teraz.

Nowela proponuje też m.in. wprowadzenie 90-dniowego terminu na wydanie przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa decyzji o uznaniu grupy, zatwierdzeniu jej planu biznesowego oraz wpisaniu jej do rejestru grup producentów rolnych.

Zmiany pozytywnie ocenia poseł Robert Telus. Przewodniczący sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi mówi, że potrzebne są działania, które wzmocnią grupy rolnicze.

– Zmiany proponowane są po to, żeby zachęcać rolników do jednoczenia się w grupach. W innych ustawach mówimy o tworzeniu spółdzielni. Żeby konkurować na rynku globalnym, polscy rolnicy muszą się jednoczyć, aby mieć siły do negocjacji cen, żeby nasze produkty były konkurencyjne – zaznacza poseł Robert Telus.

Nowela obejmuje też ustawę dotyczącą organizacji rynku mleka i przetworów mlecznych. Resort rolnictwa proponuje m.in. dodanie przepisów upoważniających ARiMR do zatwierdzenia zmian w planie biznesowym na wniosek grupy przetwórców rolnych.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl