Francja: Federacja szpitali prywatnych za obowiązkowymi szczepieniami pracowników służby zdrowia

W komunikacie prasowym opublikowanym w poniedziałek Federacja Szpitali Prywatnych (FHP) opowiedziała się za obowiązkiem szczepień dla pracowników służby zdrowia. Temat obowiązkowych szczepień dla danych grup zawodowych wywołuje we Francji polemiki.

W czerwcu francuski minister zdrowia Olivier Veran wyraził opinię, że nie ma nic, „co usprawiedliwiałoby fakt, że pielęgniarka w domu opieki społecznej nie jest zaszczepiona”.

Francuskie media podkreślają, że minister zdrowia Olivier Veran i premier Jean Castex rozważają wprowadzenia obowiązku szczepień dla pracowników służby zdrowia, jeśli zasięg kampanii szczepień nie poprawi się „do końca lata”.

Tymczasem w ciągu ostatniej doby zakażenie koronawirusem potwierdzono u 509 osób. W szpitalach zmarło 44 chorych. Tym samym wszystkich liczba ofiar śmiertelnych zmarłych z powodu COVID-19 wzrosła do 111 041 – podała w poniedziałek Agencja Zdrowia Publicznego (SPF).

Do szpitali przyjęto 176 chorych, w tym 41 na oddziały intensywnej terapii. Liczba pacjentów hospitalizowanych zmniejszyła się o 140 i wynosi obecnie 8846. Na oddziałach intensywnej terapii leczonych jest 1304 chorych.

W kraju trwa kampania szczepień. Co najmniej jedną dawkę szczepionki przeciwko koronawirusowi otrzymało 33 mln 514 tys. 605 osób, tj. 49,7 proc. populacji. W pełni zaszczepione są 21 mln 735 tys. 972 osoby, tj. 32,2 proc. populacji. W ciągu ostatniej doby zaszczepiono 572 tys. 624 osoby.

PAP

drukuj