fot. PAP/Jan Karwowski

Subregion wałbrzyski otrzyma od rządu 2 mld zł

Rząd przyznał 2 mld zł dla subregionu wałbrzyskiego. 1 mld zł ma trafić na prace przygotowawcze i ich rozpoczęcie przy S8 na trasie Wrocław-Kłodzko, a kolejny 1 mld zł na prace przygotowawcze na drodze ekspresowej S5 na odcinku Wrocław-Świdnica-Wałbrzych do S3 – poinformował o tym w Świdnicy szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michał Dworczyk.

Polityk przypomniał, że we wtorek rząd znowelizował uchwałę o budowie dróg krajowych i autostrad w ten sposób, że wpisał do tego programu budowę obu tych dolnośląskich dróg. Minister Michał Dworczyk wskazał, że pojawiły się też pewne wątpliwości.

– Pojawiły się też głosy na temat tego, że to tylko dokument, chociaż rozporządzenie Rady Ministrów jest aktem prawnym. Pojawiły się głosy wątpliwości, skąd wezmą się na to pieniądze. Otóż Rada Ministrów uchwałą numer 108/2019 zmieniającą uchwałę w sprawie programu wieloletniego pod nazwą „Program budowy dróg krajowych na lata 2014-2023” z perspektywą do 2025 roku przyznała 2 mld złotych dla subregionu wałbrzyskiego – podkreślił Michał Dworczyk.

Harmonogram prac zakłada, że do końca 2019 roku ustalony zostanie przebieg trasy S8, a w 2023 roku przewidziano rozpoczęcie budowy.

W przypadku S5 jeszcze w tym roku rozpoczęłoby się tzw. studium techniczne, a w 2023 roku ogłoszony ma zostać przetarg na studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowe.

RIRM

drukuj