fot. pixabay.com

Rząd rozszerzy program „Za życiem”

Prawo i Sprawiedliwość – w reakcji na wyrok Trybunału Konstytucyjnego w sprawie tzw. przesłanki eugenicznej – zapowiada zwiększenie pomocy finansowej dla mam, które wychowują chore dzieci. Rozszerzony zostanie program „Za życiem”.

Tak zwana przesłanka eugeniczna dopuszcza zabijanie dzieci chorych i podejrzanych o chorobę. Często to dzieci, które byłyby w stanie samodzielnie żyć. Setki przypadków tzw. aborcji w Polsce to dzieci z Zespołem Downa lub Zespołem Turnera. Trybunał Konstytucyjny uznał, że proceder odbierania życia dzieciom, które są chore i jeszcze się nie narodziły, jest niezgodny z konstytucją. [czytaj więcej]

– Trybunał podtrzymuje stanowisko, zgodnie z którym życie ludzkie jest wartością w każdej fazie rozwoju. I jako wartość, którego źródłem są przepisy konstytucyjne, powinno być ono chronione przez ustawodawcę – wskazał Justyn Piskorski, sędzia TK.

W reakcji na wyrok Trybunału Konstytucyjnego Prawo i Sprawiedliwość zapowiedziało rozszerzenie programu „Za życiem”. Żadna kobieta nie zostanie bez pomocy – tłumaczyła rzecznik partii Anita Czerwińska.

– Ten program zostanie kompleksowo zrewidowany, usprawniony i poszerzony, aby zapewnić odpowiednią opiekę każdemu dziecku rodzącemu się z poważną chorobą czy wadami. Jako klub parlamentarny PiS wystąpimy, by na najbliższym posiedzeniu Sejmu minister rodziny zaprezentowała, jak dotychczas był realizowany ten program oraz wskazała, jak można usprawnić jego działanie w związku z orzeczeniem TK – podkreśliła Anita Czerwińska.

Powstanie też specjalna komisja, która w ciągu kilku tygodni ma przedstawić kompleksową nowelizację przepisów. Takich działań oczekują obrońcy życia.

– Nie można mówić o gwarancjach prawnych bez faktycznej troski o tego człowieka, który bardzo często potrzebuje pomocy finansowej – podkreśliła Magdalena Guziak-Nowak z Polskiego Stowarzyszenia Obrońców Życia Człowieka.

Polskie Stowarzyszenie Obrońców Życia Człowieka postuluje m.in. zwiększenie zasiłku pielęgnacyjnego.

– My apelujemy o zwiększenie tego zasiłku o minimum 2 tys. zł. To pozwoliłoby rodzicom na zapewnienie godnego bytu takim dzieciom – podsumowała Magdalena Guziak-Nowak.

Także organizacje broniące życia świadczą pomoc rodzinom, które wychowują dzieci w trudnej sytuacji materialnej. Takie wsparcie oferują m.in. Fundacja Małych Stópek oraz Polskie Stowarzyszenie Obrońców Życia Człowieka.

TV Trwam News

drukuj