Rząd: Prace nad nowelizacją Prawa górniczego i geologicznego

Opracowywany projekt noweli Prawa geologicznego i górniczego przewiduje, że wysokie kary będą grozić za nielegalne wydobycie bursztynu. Wprowadza rozwiązania zmniejszające ryzyko inwestycyjne i proponuje zachęty do innowacji przy poszukiwaniu i wydobywaniu węglowodorów ze złóż.

Nowe przepisy modyfikują również m.in. katalog złóż kopalin objętych własnością górniczą czy ostrzejsze zwalczanie nielegalnego wydobycia. Największe kontrowersje w branży wywołały zmiany dotyczące bursztynu.

Wiceminister środowiska i Główny Geolog Kraju Mariusz Orion-Jędrysek przekonuje, że nowe zasady koncesjonowania są potrzebne, gdyż mają ukrócić nielegalną eksploatację kopalin.

Polska cierpi na straszliwą plagę eksploatacji bez koncesji. Efektem tego są nie tylko braki wpływów do skarbu państwa, ale także potężne zniszczenia środowiska […]. Dotyczy to m.in. bursztynu czy kruszywa. Jeśli chodzi o kruszywo, to ilość pozyskiwanego kruszywa bez koncesji tj. około 1/3, a być może blisko ½ tego, co w Polsce się wydobywa. Chodzi tu o kwotę blisko 1 mld zł rocznie. To jest praktycznie taka sama ilość, jak produkcja węgla kamiennego – wskazuje Mariusz Orion-Jędrysek.

Projekt zakłada zmiany ws. udzielania koncesji na wydobywanie węglowodorów. Wprowadza drugą – obok przetargu – procedurę udzielania koncesji tzw. „open door”.

Procedura ta umożliwia postępowanie przetargowe na wniosek przedsiębiorcy. Taka metoda stosowana jest np. we Francji, Holandii i na Słowacji.

RIRM/PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl