Tureckie media publikują wideo zamachowca ze Stambułu

W tureckich mediach opublikowano we wtorek udostępniony przez policję film wideo, na którym poszukiwany zamachowiec ze Stambułu nagrał w noc sylwestrową samego siebie. Nie wiadomo jednak, czy materiał powstał przed czy po ataku – podaje Associated Press.

Agencja zauważa, że nie wiadomo, dlaczego władze podejrzewają, iż mężczyzna z filmu to rzeczywiście zamachowiec, który w noc sylwestrową zabił 39 osób w popularnym w europejskiej części Stambułu klubie Reina.

Na filmie nagranym przez mężczyznę spaceruje on przez Plac Taksim w centrum Stambułu. Według agencji EFE udekorowanie placu świadczy o tym, że materiał nagrany został przed zamachem.

W tureckich mediach pojawiają się opinie ekspertów, według których mężczyzna jest wyspecjalizowanym zabójcą i prawdopodobnie strzelał do ludzi już wcześniej, przez zamachem. Ekspert ds. antyterroryzmu Abdullah Agar ocenił, że „napastnik był zdecydowany, pewny”, działał „z zimną krwią i wiedział, jak osiągnąć cel”.

Tureckie media podają, że żona domniemanego zamachowca oraz dwoje jego dzieci przebywają obecnie w areszcie w mieście Konya, w środkowo-południowej Turcji.

Według dziennika „Hurriyet” policja zna tożsamość napastnika. Mimo publikacji jego zdjęcia, nie ujawniła nazwiska.

Telewizja publiczna TRT podała we wtorek, że sprawcą zamachu jest 28-letni Kirgiz, Lache Maszrapow. Doniesień tych nie potwierdziły na razie władze.

Z kolei dziennik „Cumhuriyet” pisze, że rozmawiał z żoną napastnika, i również informuje, że sprawca pochodzi z Kirgistanu. „Dowiedziałam się o ataku z telewizji. Nie wiedziałam, że mój mąż był zwolennikiem” Państwa Islamskiego (IS) – opowiadała w rozmowie z gazetą żona zamachowca.

„Cumhuriyet” pisze, że terrorysta wraz z rodziną przybył do Stambułu z Kirgistanu 20 listopada. Stamtąd mieli udać się do Ankary, a następnie do Konyi. „Tam – jak podaje dziennik – rodzina wynajęła mieszkanie (…) i zapłaciła za trzy miesiące z góry. (Mężczyzna) powiedział, że przybył do Konyi, żeby szukać pracy. 29 listopada pojechał samochodem do Stambułu”. Po opublikowaniu zdjęcia zamachowcy „wielu sąsiadów zadzwoniło na policję, by zgłosić, że rozpoznali” mężczyznę – pisze „Cumhuriyet”.

Jednocześnie według innych doniesień mediów, np. dziennika „Haberturk”, terrorysta pochodzi z północno-zachodnich Chin, z regionu zamieszkiwanego głównie przez wyznających islam Ujgurów. Wcześniej spekulowano, że sprawca jest z Azji Środkowej – Kirgistanu lub Uzbekistanu.

Jak pisze we wtorek portal BBC, w związku z zamachem turecka policja zatrzymała dotychczas w Stambule 12 osób.

Zamachowiec w noc sylwestrową wszedł z długą bronią do klubu Reina, zabijając stojącego przed wejściem policjanta i jednego z gości, a następnie otworzył ogień do bawiących się w środku ludzi. Część z nich salwowała się ucieczką, skacząc do Bosforu. Zginęło co najmniej 39 osób. Do ataku przyznało się tzw. Państwo Islamskie.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl