fot. PAP/EPA

Szef policji miasta Meksyk ranny w zamachu, trzy osoby nie żyją

Grupa uzbrojonych napastników dokonała w piątek zamachu na szefa policji miasta Meksyk Omara Garcię Harfucha. Garcia został ranny, a w strzelaninie zginęło dwóch członków jego ochrony i kobieta, która znalazła się tam przypadkiem – poinformowały władze.

Burmistrz Meksyku Claudia Sheinbaum powiedziała na konferencji prasowej, że Garcia jest bezpieczny i przebywa w szpitalu. Atak opisała jako „bezczelny”, ale nie chciała spekulować kto jest za niego odpowiedzialny.

Zapewniła, że miasto będzie nadal pracować nad poprawą bezpieczeństwa, nawet jeżeli będzie to prowadziło do takich wydarzeń.

Sam Garcia zamieścił na Twitterze informację, w której o przeprowadzenie „tchórzliwego ataku” oskarża kartel narkotykowy Jalisco New Generation.

Do ataku doszło około godz. 6.30 czasu lokalnego w bogatej dzielnicy Lomas de Chapultepec. Całe wydarzenie zostało zarejestrowane przez kamery monitoringu. Napastnicy, wcześniej ukryci w ciężarówce, zaatakowali opancerzony samochód terenowy, którym przemieszczał się Garcia wraz z ochroną. Wywiązała się strzelanina, a według policji napastnicy byli uzbrojeni w broń automatyczną i granaty.

Prokurator generalna miasta Meksyk Ernestina Godoy Ramos przekazała na Twitterze, że jej biuro prowadzi śledztwo w tej sprawie i w związku z nią aresztowano już 12 osób.

Prezydent Meksyku Manuel Lopez Obrador wyraził swoje wsparcie i solidarność dla burmistrz Sheinbaum i miejskich sił bezpieczeństwa – podała agencja Associated Press. Jak donosi AFP Lopez Obrador ocenił, że atak jest „bez wątpienia związany z pracami nad zapewnieniem pokoju i bezpieczeństwa w mieście Meksyk i w całym kraju”.

Jak pisze agencja AP nie ma jeszcze żadnych oficjalnych informacji o motywach i sprawcach zamachu, ale w mieście działa wiele zorganizowanych grup przestępczych. Pomimo rosnącej w całym Meksyku przestępczości, stolica państwa jest miejscem stosunkowo bezpiecznym w porównaniu do innych regionów kraju, w których narkotykowe gangi działają całkowicie bezkarnie – zauważa AFP.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl