Blisko 9 tys. górników skorzystało dotąd z osłon socjalnych

Spośród ponad 12,7 tys. pracowników, którzy wraz z majątkiem wygaszanych kopalń trafili w minionych trzech latach do Spółki Restrukturyzacji Kopalń (SRK), blisko 9 tys. skorzystało dotąd z osłon socjalnych – urlopów górniczych i odpraw – wynika z danych SRK.

Na osłony socjalne dla odchodzących górników spółka otrzymała w latach 2015–2017 prawie 850 mln zł dotacji z budżetu państwa.

Skorzystanie z osłon umożliwia tzw. ustawa górnicza. Odprawy i urlopy górnicze przysługują uprawnionym pracownikom, którzy z macierzystych kopalń trafiają – wraz z przekazywanym przez spółki węglowe majątkiem – do Spółki Restrukturyzacji Kopalń.

Od 2015 r. do SRK trafiło w sumie ponad 12,7 tys. pracowników kopalń lub tzw. ruchów górniczych: Makoszowy, Brzeszcze (produkcyjną część kopalni wraz z częścią załogi przejęła później grupa Tauron), Centrum, Mysłowice, Kazimierz-Juliusz, Boże Dary, Anna, Pokój 1, Rozbark V, Jas-Mos, Krupiński, Wieczorek 1 i Śląsk.

Zgodnie z zapowiedziami Polskiej Grupy Górniczej, do końca marca do SRK ma być przekazana pozostała część katowickiej kopalni Wieczorek. Nie zapadły natomiast decyzje, czy do SRK trafi ostatecznie także kopalnia Sośnica w Gliwicach (zakład realizuje program naprawczy) i część Ruchu Rydułtowy kopalni ROW (resort energii zapowiedział niedawno korektę planów dotyczących tego zakładu).

Z finansowanych z budżetu państwa świadczeń skorzystało dotychczas blisko 9 tys. osób, które odeszły na urlopy przedemerytalne lub otrzymały jednorazowe odprawy pieniężne. Najliczniejszą, 6-tysięczną grupę stanowią górnicy dołowi, którzy skorzystali z urlopów górniczych. Przysługują one pracownikom zatrudnionym pod ziemią, którym do emerytury brakuje nie więcej niż cztery lata.

W przypadku pracowników zatrudnionych w zakładzie przeróbki mechanicznej węgla, aby przejść na urlop, czas pozostały do emerytury nie może być dłuższy niż trzy lata – takie świadczenia w SRK otrzymały dotychczas 524 osoby.

Podczas urlopu przedemerytalnego pracownicy otrzymują trzy czwarte miesięcznej pensji, co wraz z częścią należnych nagród daje nawet ok. 90 proc. wynagrodzenia.

Z jednorazowych odpraw po przejściu do SRK korzystają osoby zatrudnione na powierzchni, które przepracowały w górnictwie co najmniej pięć lat i mają do emerytury nie ponad rok. Wysokość odpraw jest zróżnicowana. Odchodzący otrzymują przy tym standardowe odprawy wynikające z Kodeksu pracy. Dotąd z odpraw pieniężnych skorzystało w SRK 2420 osób.

Przedstawiciele spółki restrukturyzacyjnej przypominają, że nie każdy uprawniony może natychmiast skorzystać z przysługujących osłon socjalnych przewidzianych w Ustawie o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego. Wynika to z konieczności zapewnienia bezpieczeństwa w likwidowanych kopalniach i utrzymania tam minimalnego zatrudnienia.

Takie stopniowe zmniejszanie zatrudnienia będzie realizowane w przejętym w początkiem lutego przez SRK Ruchu Śląsk, czyli rudzkiej części katowickiej kopalni Wujek.

„Odejścia na urlopy górnicze pracowników dołowych będzie uzależnione od zapewnienia w procesie likwidacji tej kopalni pełnego bezpieczeństwa wykonywanych prac” – poinformował w piątek prezes SRK Tomasz Cudny, zapewniając, że planie likwidacji Ruchu Śląsk zostały określone także koszty restrukturyzacji zatrudnienia.

Ruch Śląsk, czyli rudzka część katowickiej kopalni Wujek zakończyła wydobycie węgla w grudniu ub. roku. Z początkiem lutego Polska Grupa Górnicza przekazała zakład do spółki restrukturyzacyjnej w celu likwidacji jego majątku. Do spółki przeszły 394 osoby pracujące dotychczas w PGG; duża część z nich ma uprawnienia do skorzystania z ustawowych osłon socjalnych: urlopów górniczych i jednorazowych odpraw. Nie mogą jednak skorzystać z nich od razu.

Likwidacja Ruchu Śląsk ma następować etapowo do 2021 r. Przewiduje się odejście na urlopy górnicze 88 pracowników dołowych i 22 z zakładów przeróbki mechanicznej węgla. Natomiast z jednorazowych odpraw pieniężnych przeznaczonych dla pracowników powierzchni skorzystają 254 osoby.

 

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl