J. Szewczak: Rabunek finansów publicznych w poprzednich latach odbywał się na gigantyczną skalę

W minionych ośmiu latach rządów poprzedniej koalicji PO-PSL straty tylko na wyłudzeniach podatku VAT oszacowano na 140 mld zł – podkreślił Janusz Szewczak, poseł Prawa i Sprawiedliwości w programie „Gość poranka” w TVP info. Zastępca przewodniczącego sejmowej Komisji Finansów Publicznych omówił przykłady kradzieży publicznego dobra wspólnego dokonywanej przez poprzednia ekipę rządzącą.

Janusz Szewczak powiedział, że opozycja unika tematów o gospodarce, ponieważ gdy tylko pojawiają się dane GUS-u, to wskaźniki okazują się sensacyjnie pozytywne. W tej chwili są jednymi z najlepszych w Europie – wskazał poseł.

Tylko Jastrzębska Spółka Węglowa wygenerowała ok. 800 mln zł zysku. Można powiedzieć, że pokryła cały deficyt państwa. Trzeba uczciwie podchodzić do publicznego majątku. Wystarczy nie kraść i nie marnotrawić publicznych pieniędzy […]. W minionych 8 latach rządów poprzedniej koalicji PO-PSL straty tylko na oszustwach, wyłudzeniach podatku VAT prof. Witold Modzelewski oszacował aż na 140 mld zł – wyjaśnił zastępca przewodniczącego sejmowej Komisji Finansów Publicznych.

Gość TVP info zaznaczył, że wzrosła również sprzedaż ropy.

– W tej chwili jesteśmy w stanie sprawdzić ok. 20 tys. cystern – a będziemy jeszcze sprawdzać, co te cysterny zawierają, bo paliwo też może być oszukane. Dla porównania – poprzednia władza potrafiła sprawdzić 20 cystern. Zatem również na składach węgla okazało się, że jest go więcej, niż poprzednio informowano – akcentował Janusz Szewczak.

Polityk podkreślił, że rząd Prawa i Sprawiedliwości ma zupełnie inne podejście do dobra wspólnego niż ekipa PO-PSL.

– My oglądamy dokładnie każdą złotówkę i ukracamy „dziwne” wpływy. Rabunek finansów publicznych w poprzednich latach odbywał się na gigantyczną skalę […]. Spółka Police dokonała inwestycji w Senegalu za kilkaset mln zł, a okazało się, że tam tej fabryki nie ma. Dziennikarzom pokazywano zupełnie inny zakład, nie ten, który rzekomo był własnością spółki Skarbu Państwa. Takich przykładów jest więcej. To pokazuje, że musimy jeszcze bardzo wiele poprawić w tym działaniu – tłumaczył poseł PiS.

Janusz Szewczak odniósł się także do kwestii dotyczących SKOK-ów.

– Nie ma analogi między SKOK-iem a Amber Gold. Problemem wydatków Bankowego Funduszu Gwarancyjnego był SKOK Wołomin. Od 2012 roku do ogłoszenia upadłości w 2015 r. nadzór nad nim sprawowała Komisja Nadzoru Finansowego, na czele z przewodniczącym Andrzejem Jakubiakiem. To bliski współpracownik Hanny Gronkiewicz-Waltz, urzędnik, który podlegał bezpośrednio premierowi Donaldowi Tuskowi i premier Ewie Kopacz. Pod nadzorem tej ważnej instytucji państwowej liczącej ponad 1000 pracowników oficerowie WSI, grupa przestępcza, ukradli stamtąd ponad 1,5 mln zł – oznajmił zastępca przewodniczącego sejmowej Komisji Finansów Publicznych.

RIRM

drukuj
Tagi: , , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl