fot. PAP/EPA

Ministrowie państw UE ds. europejskich rozmawiali nt. Brexitu

Unijni ministrowie ds. europejskich rozmawiali dziś w Brukseli w formacie 27 państw – bez Wielkiej Brytanii. Omawiali stan zaawansowania negocjacji w sprawie Brexitu. Polskiej delegacji przewodniczył wiceszef MSZ Konrad Szymański.

Politycy także temat przeniesienia agencji UE mieszczących się obecnie w Wielkiej Brytanii: Europejskiej Agencji Leków i Europejskiego Urzędu Nadzoru Bankowego.

– Polska dobrze wykorzystała tę okazję, żeby zaprezentować Warszawę jako miasto, które się rozwija, miasto międzynarodowe; miasto, które już dzisiaj dobrze pełni rolę gospodarza instytucji międzynarodowych. Paradoksem całej tej sytuacji z agencjami jest fakt, że właśnie z sukcesem dokończyliśmy prace nad wytyczeniem przyszłości – w naszym przekonaniu – najważniejszej, a niebawem największej agencji unijnej, jaką jest Frontex. Jutro nastąpi uroczyste podpisanie umowy między Polską a Komisją ws. przyszłości agencji Frontex. Agencja zgodnie z naszymi intencjami ma do roku 2020 zatrudnić nawet 1000 osób – powiedział Konrad Szymański.

Wiceszef polskiej dyplomacji odniósł się także do sprawy kompromisu ws. migracji.

– Warunek jest tak naprawdę jeden. Jesteśmy otwarci, żeby rozmawiać na temat wspólnych wysiłków Unii Europejskiej na granicach zewnętrznych. Już teraz to robimy. Polska asygnuje coraz większe kwoty na to by odpowiadać na pierwotne przyczyny imigracji, natomiast nie widzimy możliwości, żeby zaakceptować jakikolwiek mechanizm ponadnarodowego zarządzania migracją – oświadczył wiceminister Konrad Szymański.

TV Trwam News/RIRM

drukuj