PAP: Na zamrożenie unijnych funduszy przez KE będą musiały się zgodzić kraje UE

Na zamrożenie unijnych funduszy przez Komisję Europejską będą musiały się zgodzić kraje Unii Europejskiej w głosowaniu – to jeden ze szczegółów nowego unijnego prawa – poinformowała Polska Agencja Prasowa.

Zgodnie z innym zapisem, w przypadku ewentualnego zamrożenia funduszy UE dla danego kraju z powodu łamania praworządności kraj ten będzie musiał wypłacać pieniądze beneficjentom z budżetu krajowego. Propozycja nowych przepisów ma być zaprezentowana przez Komisję jutro, wraz z projektem przyszłego budżetu UE.

Europoseł Karol Karski podkreśla, że Polska nie zgodzi się na tego typu rozwiązania.

To jest tak, że Komisja Europejska próbuje rozszerzyć dla siebie możliwości działania. To jest fałszywa ścieżka. Powiem to z pełną odpowiedzialnością: KE może uzyskać to, że Unia nie będzie miała żadnego budżetu. Polska nie zgodzi się na jakiekolwiek warunkowanie kwestii budżetowych z prawami pozabudżetowymi. Do przyjęcia budżetu potrzebna jest jednomyślność państw członkowskich. Te głupie zabawy różnych osób z KE mogą się po prostu skończyć źle – nie dla nich, a dla całości Unii Europejskiej. Niech będą ludźmi nieco bardziej odpowiedzialnymi niż są i zajmą się tą pracą, do której zostali powołani – komentuje Karol Karski.

Szef polskiego MSZ Jacek Czaputowicz również podkreślił, że Polska będzie sprzeciwiać się proponowanemu przez UE uzależnieniu dostępu do funduszy unijnych od praworządności. Wskazał, że jest to rodzaj niesprawiedliwego nacisku politycznego.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl