R. Legutko: Korzystniejszy dla Polski budżet UE jest efektem aktywności polskiego rządu

Korzystniejszy dla Polski budżet Unii Europejskiej jest efektem aktywności polskiego rządu – ocenił dzisiaj w rozmowie z PAP szef delegacji Prawa i Sprawiedliwości w Parlamencie Europejskim Ryszard Legutko.

RMF FM i Polskie Radio podały dzisiaj, że unijny budżet na lata 20212027 będzie korzystniejszy dla Polski, niż wynikało to z pierwszych przecieków z Komisji Europejskiej. W stosunku do obecnego budżetu cięcia wynikające m.in. z Brexitu na spójność wyniosą 10 proc., a na rolnictwo 5 proc.

Zdaniem RMF FM i Polskiego Radia wstępnie ustalono już pulę unijnych wydatków: na politykę spójność przeznaczone miałyby być 392 mld euro, a na rolnictwo 336 mld euro.

Ryszard Legutko pytany o te doniesienia stwierdził, że korzystniejszy dla Polski budżet UE jest efektem aktywności polskiego rządu w tej sprawie.

„Jak chodzi o duże pieniądze w polityce, to nie ma przypadków. To się nałożyło na ogólną presję i na to, że KE nie chce przesadnie alienować polskiego społeczeństwa przez prowadzenie walki z polskim rządem” dodał polityk.

„Tego się można było spodziewać, ponieważ w Unii są różne napięcia, a budżet jest sprawą dość drażliwą. Polityka spójności i polityka rolna to kwestie, które wywołują wiele emocji, gdyby cięcia były zbyt duże, to by mocno zirytowały (europejskie stolice). Pewnie uznano, że nie warto” – mówił Ryszard Legutko.

Projekt przyszłego budżetu zostanie przedstawiony przez KE 2 maja.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl