fot. PAP/Marcin Bielecki

Szef MON: Myśliwce F-35 są najnowocześniejszymi samolotami. Dają przewagę temu wojsku, które je posiada

Myśliwce F-35 są najnowocześniejszymi samolotami i dają przewagę temu wojsku, które je posiada – podkreślił minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. Szef MON wskazał, że polscy piloci powinni dysponować najlepszym sprzętem.

Polityk był pytany na antenie Radiowej Trójki o krytyczne głosy z obozu Platformy Obywatelskiej na temat zakupu myśliwców piątej generacji. Polska chce nabyć 32 maszyny.

W ocenie ministra Mariusza Błaszczaka to poprzedni rząd popełnił błąd odrzucając ofertę USA dotyczącą przystąpienia Polski do programu produkcji samolotów F-35.

– To był zasadniczy błąd. Potem następca Klicha, czyli minister Siemoniak, kontynuowali ten proces utrzymywania starych samolotów, postsowieckich samolotów. Było to sztuczne utrzymywanie. Przedłużali okres przydatności tego sprzętu do użytku do 40 lat, tym samym narażając polskich pilotów na zagrożenie. Te samoloty są przestarzałe, nie mają żadnej wartości bojowej – podkreślił Mariusz Błaszczak.

Obok sprzętu postsowieckiego Polska dysponuje także samolotami F-16. To maszyny czwartej generacji. Rząd chce kupić dwie eskadry samolotów F-35 – w pierwszej fazie 32 maszyny. Samoloty mogłyby zostać dostarczone do Polski i osiągnąć wstępną gotowość do działania w roku 2024.

RIRM

drukuj