R. Bochenek: rząd podsumuje w czwartek działania po nawałnicach

W czwartek rząd podsumuje działania po nawałnicach; informację w tej sprawie przedstawi szef Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusz Błaszczak – poinformował dziś rzecznik rządu Rafała Bochenek. Dodał, że rząd oceni, dlaczego w jednym miejscu pomoc docierała szybciej, a w innym były „pewne trudności”.

Rzecznik zapowiedział w radiowych Sygnałach Dnia, że na czwartkowym, „rutynowym” posiedzeniu rządu zostanie m.in. przedstawiona informacja, która – jak wyjaśnił – będzie wstępnym podsumowaniem działań podjętych w związku z nawałnicami, do jakich doszło w znacznej części naszego kraju.

„Ta sytuacja wymaga niewątpliwie analizy. Być może rzeczywiście w przyszłości będzie konieczność zmiany przepisów ustawy o zarządzaniu kryzysowym” – powiedział Rafał Bochenek.

Jak ocenił, współpraca pomiędzy wojewodą a samorządowcami układała się dobrze m.in. w woj. wielkopolskim i kujawsko-pomorskim.

Według niego sytuacja „nieco inaczej” wyglądała w woj. pomorskim.

„Tam niektóre gminy – były takiej sytuacje, być może już te zespoły zarządzania kryzysowego działają – natomiast w pierwszych dniach zespoły zarządzania kryzysowego nie zostały jeszcze powołane” – mówił.

Zapewnił, że rząd będzie analizował, dlaczego „w jednym miejscu ta pomoc do ludzi, którzy tego potrzebowali docierała szybciej, a w innym były pewne trudności”.

Rafał Bochenek był pytany, o zarzuty opozycji, która twierdzi, że rząd był nieprzygotowany, a największą winę za zaistniałą sytuację ponosi wojewoda pomorski, odparł: „Nie chciałbym w tym momencie tego oceniać, przyjdzie czas na głębszą analizę”.

Podkreślił, że pierwszym etapem tej analizy będzie czwartkowe posiedzenie Rady Ministrów.

„To właśnie wtedy będzie przedstawiana informacja przez ministra Mariusza Błaszczaka, wstępna informacja, jak przebiegała ta akcja ratunkowa, jak później przebiegała cała akcja początkowej odbudowy (…) tych terenów” – dodał Rafał Bochenek.

Zapytany, czy dojdzie do zwolnienia wojewody pomorskiego, odpowiedział: „Poczekajmy, nie spekulujmy, poczekajmy jaka będzie ocena służb. Myślę, że w kilku punktach były pewne niedociągnięcia, nie tylko po stronie urzędu wojewódzkiego, czy służb samorządowych” – stwierdził rzecznik rządu.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl