fot. PAP/Wojciech Pacewicz

Walka o unieważnienie rządowego przetargu trwa

Związkowcy z PZL Świdnik i PZL Mielec wciąż walczą o unieważnienie rządowego przetargu na zakup nowych śmigłowców dla polskiej armii. Wygrała go francuska firma Airbus Helicopters. Związkowcy alarmują, że ta decyzją rządzącej koalicji PO-PSL zrujnuje polski przemysł zbrojeniowy i doprowadzi do degradacji obydwu zakładów. 

Minister obrony narodowej złożył w tej sprawie wniosek do Ministerstwa Gospodarki o negocjacje offsetowe, które obecnie się toczą. Rozmowy na pewno nie skończą się przed wyborami, zatem wszystko będzie zależało od nowego rządu i parlamentu – podkreśla  Artur Soboń, przewodniczący klubu PiS w sejmiku województwa lubelskiego i równocześnie Sekretarz Miasta Świdnika. Stwierdza przy tym, że argumenty dotychczasowego rządu odnośnie korzyści dla polskiej gospodarki, wynikających z zawarcia tego kontraktu, są absurdalne.

– Nie wiemy, jaka będzie ta propozycja gospodarcza, którą wynegocjuje polski rząd z francuskim oferentem. Niestety rządzący wybrali drogę importu gotowych produktów. Jest to niesłychane, że za własne pieniądze – to jest dokładnie kwota 13 mld 347 mln za 50 helikopterów – degradujemy polski przemysł, bo zamiast dać mu szansę do stworzenia warunków do produkcji śmigłowców – a jesteśmy do dzisiaj jednym z państw, w których od A do Z produkuje się śmigłowce – redukujemy tym przetargiem rolę Świdnika do zwykłej montowni, bo do takiej może go zdegradować sytuacja na rynku, jeśli własny rząd nie będzie chciał realizować zamówień w ramach własnego przemysłu – powiedział Artur Soboń.         

Na stronie internetowej www.przemysl-obronny.pl  można złożyć podpis pod obywatelskim projektem ustawy, który – jak zaznacza Artur Soboń – ma na celu zapewnienie polskiemu przemysłowi obronnemu zamówień ze strony Ministerstwa Obrony Narodowej.

Dostawy maszyn mają się rozpocząć w 2017 r. Zastrzeżenia wobec wyboru wyrażała opozycja. PiS złożyło w maju zawiadomienie do prokuratury o możliwości ustawienia przetargu. Wątpliwości formułował też obecny prezydent Andrzej Duda.

Wypowiedź Artura Sobonia z Aktualności Dnia [słuchaj]

RIRM

 

 

 

drukuj