fot. PAP/Darek Delmanowicz

Żołnierze WOT złożyli pierwsze przysięgi

Pierwsi żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej złożyli dziś przysięgę. Uroczystości odbyły się w Białymstoku, Lublinie i Rzeszowie. Łącznie wierność ojczyźnie przyrzekło około czterystu żołnierzy.

Dzisiejsza przysięga była ukoronowaniem szesnastodniowego szkolenia. Wszyscy nowi żołnierze to ochotnicy, którym leży na sercu dobro i bezpieczeństwo ojczyzny.

– Zgłaszając się do służby daliśmy wyraz temu, że jesteśmy gotowi poświęcić swój czas, zdrowie i jeśli zajdzie taka potrzeba – życie – mówił w Lublinie przedstawiciel służb OTK.

2 Lubelska Brygada Obrony Terytorialnej przybrała imię majora Hieronima Dekutowskiego ps. Zapora – cichociemnego, Żołnierza AK i podziemia antykomunistycznego. 139 nowych żołnierzy W Lublinie złożyło przysięgę na sztandar 9 Pułku Piechoty Legionów Armii Krajowej.

W uroczystości uczestniczyli parlamentarzyści, samorządowcy, rodziny żołnierzy oraz mieszkańcy Lublina.  Zwracając się do nowych członków obrony terytorialnej minister Antonii Macierewicz podkreślił, że są oni następcami żołnierzy Armii Krajowej oraz żołnierzy niezłomnych.

– Stajecie dzisiaj twarzą w twarz z narodem polskim, który oczekuje od Was dobrej i skutecznej służby, który oczekuje od Was gotowości do poświęcenia, kiedy będzie trzeba, ale który przede wszystkim dumny jest z Waszego patriotyzmu, dumny jest z Waszej determinacji – mówił szef Ministerstwa Obrony Narodowej.

Szef resortu obrony dodał, że Wojska Obrony Terytorialnej są najbardziej nowoczesną formacją w Polskiej Armii. Zmieniają ją i czynią bardziej skuteczną i odporną na zagrożenia. Obrona terytorialna podobnie jak w innych krajach na świecie jest gwarantem funkcjonowania i skuteczności jednostek wojsk operacyjnych.

– Musimy sobie zdawać sprawę z tego, że tylko silna armia, tylko Wasze skuteczne działanie, tylko Wasza obecność w lokalnych społecznościach, tylko Wasze zorganizowanie narodu jako siły zbrojnej całej Polski jest gwarancją, że żaden wróg nie odważy się Polski zaatakować – zaznaczył Antoni Macierewicz.

Trzy pierwsze brygady wojsk obrony terytorialnej sformowano w woj. podlaskim, lubelskim i podkarpackim. Kolejne powstają w woj. mazowieckim i w warmińsko-mazurskim. Za kilka lat w całym kraju ma funkcjonować 17 brygad – po jednej w każdym województwie. Wojska obrony terytorialnej jako piąty rodzaj sił zbrojnych mają docelowo liczyć pięćdziesiąt trzy tysiące żołnierzy.

 

TV Trwam News/RIRM

drukuj