fot. wikipedia.org

Wniosek o awansowanie płk. Ryszarda Kuklińskiego

Czy Ryszard Kukliński pośmiertnie będzie awansowany na stopień generała? Wniosek o awans do prezydenta Andrzeja Dudy podpisał minister obrony narodowej Antoni Macierewicz.

Pułkownik Ryszard Kukliński był oficerem Ludowego Wojska Polskiego. Spośród kadry oficerskiej wyróżniał się ponadprzeciętną inteligencją. Nic wiec dziwnego, że zaważył go kontrwywiad wojskowy. Po ukończeniu Akademii Sztabu Generalnego w połowie lat 60-tych Kukliński rozpoczął służbę w sztabie generalnym. Tu poznał największe tajemnice polskiej i sowieckiej armii, w tym plany ataku nuklearnego.

W latach 70 z pobudek patriotycznych rozpoczął współprace z CIA. To właśnie  amerykanom pułkownik przekazał plany wprowadzenia w Polsce stanu wojennego. W obawie przed dekonspiracją musiał wraz w rodziną uciekać do Stanów Zjednoczonych. Reżim generała Jaruzelskiego uznał pułkownika  za zdrajcę i skazał go na karę śmierci.

Władze w Waszyngtonie ogłosiły go bohaterem. To bohaterstwo zostało okupione bardzo dużym cierpieniem. W niewyjaśnionych okolicznościach zginęli jego dwaj synowie. Po zmianach ustrojowych w Polsce wiele środowisk nadal uznawało Kuklińskiego za zdrajcę. Sąd Najwyższy zrehabilitował pułkownika. Ryszard Kukliński zmarł 11 lutego 2004 roku. Został pochowany na warszawskich Powązkach w alei zasłużonych. Od lat wiele środowisk zabiegało o awans dla pułkownika.


TV Trwam News

drukuj