NATO wzmocni obecność na wschodniej flance

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg zapowiada wzmocnienie obecności Sojuszu na wschodniej flance. Jutro i w czwartek w tej sprawie w kwaterze głównej NATO w Brukseli będą rozmawiać ministrowie obrony państw członkowskich.

Zaplanowane zwiększenie sił NATO w Europie będzie prawdopodobnie największe od czasów zimnej wojny. Decyzja związana ze wzmocnieniem wschodnioeuropejskiej części Sojuszu to reakcja na aneksję Krymu przez Rosję i wybuch konfliktu na wschodniej Ukrainie.

Po agresji Rosji na Ukrainę NATO zwiększyło liczebność sił szybkiego reagowania z 13 do 40 tysięcy żołnierzy. Utworzono też tzw. szpicę, czyli oddział sił superszybkiego reagowania, zdolny przemieścić się w ciągu dwóch dni.

W zeszłym tygodniu Biały Dom ogłosił, że w budżecie na 2017 rok chce aż czterokrotnie zwiększyć wydatki na Europejską Inicjatywę Bezpieczeństwa (z 800 milionów dolarów do 3 miliardów 400 milionów dolarów), która ma wzmacniać wschodnią flankę NATO.  Pieniądze mają zostać przeznaczone na zwiększenie ilości ciężkiego uzbrojenia, pojazdów opancerzonych i innego sprzętu należących do NATO w krajach Europy Środkowej i Wschodniej.

Wzmocnienie wschodniej flanki NATO ma być także jednym z tematów szczytu Sojuszu Północnoatlantyckiego, który w lipcu odbędzie się w Warszawie.

 

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl