[TYLKO U NAS] A. Macierewicz: Nie ma dzisiejszej Polski bez Radia Maryja

Radio Maryja od początku prezentowało otwarcie myśli chrześcijańskiej na cały naród. Wyszło naprzeciw narodowi z wielkim, nieprawdopodobnym bogactwem tej myśli i (pokazało – red.) integralny związek między katolicyzmem a polskością. (…) Nie ma dzisiejszej Polski bez Radia Maryja. To jest oczywiste – powiedział w rozmowie z Telewizją Trwam Antoni Macierewicz, marszałek senior Sejmu RP.

Radio Maryja obchodzi dziś 28. rocznicę swojej działalności. W tym kontekście Antoni Macierewicz zaznaczył, że jego „przyjaźń, a nawet fascynacja Radiem Maryja, zaczęła się od rozmów z Krzysztofem Łazarskim, który poznał w Stanach Zjednoczonych pod koniec lat 80. o. Tadeusza Rydzyka CSsR.

– Następnym etapem było spotkanie się z problemami toruńskiej rozgłośni już w czasie rządu Jana Olszewskiego. Wtedy, gdy Radio Maryja wystąpiło o częstotliwości i kiedy wspieraliśmy, żeby te częstotliwości zostały udostępnione. Nie było to łatwe, dlatego że ministra łączności odziedziczyliśmy po uprzednim rządzie, a nie był on specjalnie tym zainteresowany. (…) Trzecim etapem była długa, całonocna rozmowa pod koniec 1992 roku, którą odbyłem z o. Tadeuszem i o. Janem Królem. Takie były pierwsze etapy – wskazał Antoni Macierewicz.

Były minister obrony narodowej powiedział, że „Radio Maryja od początku prezentowało otwarcie myśli chrześcijańskiej na cały naród”.

Wyszło naprzeciw narodowi z wielkim, nieprawdopodobnym bogactwem tej myśli i (pokazało – red.) integralny związek między katolicyzmem a polskością. (…) Nie ma dzisiejszej Polski bez Radia Maryja. To jest oczywiste – podkreślił.

Antoni Macierewicz zwrócił uwagę na „olbrzymią różnorodność” Radia Maryja, mówiąc, że „trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że w radiu występują nie tylko katolicy”.

– Często się spieramy i to spieramy się bardzo zasadniczo, jeśli chodzi o rozwiązania polityczne. Głos zabierają także – i są częstymi gośćmi – ludzie niewierzący, ale rozumiejący wagę chrześcijaństwa, religii, duchowości. Tutaj Radio Maryja jest niewątpliwie radiem, które ma najszersze spectrum rzeczywistości społeczno-filozoficzno-duchowej w Polsce, jakie w ogóle jakiekolwiek medium przedstawia. To niezwykłość i wielki dorobek Radia Maryja, dlatego słuchacze radia oraz uczniowie Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej coraz częściej są liderami opinii publicznej, bo prezentują wartości, jakich często inni nie mają – powiedział marszałek senior Sejmu RP.

radiomaryja.pl

drukuj