MON zapowiada zmiany systemu kierowania siłami zbrojnymi

Jeszcze w tym roku do parlamentu trafi projekt zmiany wprowadzonego w 2014 r. systemu zarządzania armią – zapowiedział Minister Obrony Narodowej Antoni Macierewicz.

W wywiadzie udzielonym TVP szef resortu podkreślił, że system powoduje niejasności, co do podziału kompetencji pomiędzy organami dowódczymi i brak jednolitości dowodzenia.

Poseł Michał Jach, przewodniczący sejmowej Komisji Obrony Narodowej, nie ukrywa zadowolenia z zapowiedzi zmiany systemu kierowania siłami zbrojnymi.

– Trudno wyobrazić sobie większy bałagan kompetencyjny. To zakrawa na złą wolę – chociaż ja tego nie stwierdzam – tych ludzi, którzy w 2013 roku odpowiadali za siły zbrojne, gdyż wtedy była procedowana w Sejmie ta ustawa. Wymaga to jak najszybszej zmiany, dlatego cieszy deklaracja ministra obrony Antoniego Macierewicza – wskazał Michał Jach.

Zmiany w obowiązującym od początku 2014 r. systemie kierowania i dowodzenia siłami zbrojnymi – który wprowadził dwa główne dowództwa w miejsce odrębnych dowództw rodzajów sił zbrojnych, a Sztab Generalny uczynił ośrodkiem planowania strategicznego – to jeden z priorytetów obecnego kierownictwa MON.

Przedstawiciele resortu zapewniają, że już dziś w polskim wojsku decyzje płyną z jednego źródła.

RIRM

drukuj