fot. PAP/EPA

[TYLKO U NAS] M. Jach: Wizyta D. Trumpa w Polsce ma charakter nie tylko kurtuazyjny, Amerykanie wiedzą, że jesteśmy im potrzebni

Prezydent Stanów Zjednoczonych przyjeżdża tu, ponieważ taki jest interes również Stanów Zjednoczonych. To nie jest tylko kurtuazyjna wizyta – Amerykanie wiedzą, że Polska jest im potrzebna. Oczywiście, potencjał militarny USA jest nieporównywalnie większy niż nasz, ale my w tym regionie, przy tej dobrej współpracy ze Stanami Zjednoczonymi możemy być stabilizatorem spokoju i pokoju – stwierdził poseł Michał Jach, przewodniczący sejmowej Komisji Obrony Narodowej, w piątkowych „Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja.

Grzegorz Schetyna, lider Platformy Obywatelskiej, ocenił, że tegoroczne obchody Święta Wojska Polskiego odbyły się w Katowicach tylko i wyłącznie dlatego, że to okręg wyborczy premiera Mateusza Morawieckiego.

– Podejrzewam, że gdyby w tym roku defilada odbyła się w Warszawie, to byłaby krytyka, że dlaczego nie w Katowicach, skoro jest to setna rocznica Powstania Śląskiego. Taka jest mentalność tych ludzi. Wszystko, co robi rząd „dobrej zmiany”, co robi jakikolwiek minister, poseł Prawa i Sprawiedliwości, oni krytykują i próbują wyśmiewać.  To jest po prostu żałosne – stwierdził Michał Jach.

W defiladzie „Wierni Polsce” obok polskich żołnierzy maszerowali stacjonujący w Polsce żołnierze USA. Przewodniczący sejmowej Komisji Obrony Narodowej podkreślał, że współpraca ze Stanami Zjednoczonymi w strefie obronności staje się coraz bardziej intensywna.

– Prezydent Stanów Zjednoczonych przyjeżdża tu, ponieważ taki jest interes również Stanów Zjednoczonych. To nie jest tylko kurtuazyjna wizyta – Amerykanie wiedzą, że Polska jest im jest potrzebna. Oczywiście, potencjał militarny USA jest nieporównywalnie większy niż nasz, ale my w tym regionie, przy tej dobrej współpracy ze Stanami Zjednoczonymi możemy być stabilizatorem spokoju i pokoju – mówił gość Radia Maryja.

Wojsko Polskie w ostatnich latach przechodzi wiele modernizacji, przede wszystkim zostaje wyposażane w nowoczesny sprzęt wojskowy.

– Rząd myśli w perspektywie wieloletniej. Nie tylko w perspektywie tego rocznego budżetu. Teraz wydajemy na sprzęt środki, ale ten sprzęt otrzymamy dopiero za kilka lat, bo taki jest okres produkcji. (…) Najpierw minister Antoni Macierewicz, obecnie minister Mariusz Błaszczak wybiera najlepszy sprzęt na wyposażenie naszych Sił Zbrojnych przede wszystkim w Stanach Zjednoczonych – to też wiąże nas z tym strategicznym dla nas partnerem – zaznaczył Michał Jach.

Jednym z pięciu rodzajów Sił Zbrojnych Rzeczpospolitej Polskiej są Wojska Obrony Terytorialnej. Zdaniem gościa „Aktualności dnia”, utworzenie tej organizacji jest jednym z sukcesów Ministerstwa Obrony Narodowej.

– Wojska Obrony Terytorialnej to jeden z sukcesów Ministerstwa Obrony Narodowej w ostatnich trzech latach. (…) Wszyscy wyrażają się o terytorialsach w samych superlatywach – i wojska operacyjne, i samorząd tam, gdzie oni brali udział w zapobieganiu klęskom żywiołowym, i mieszkańcy, którzy wielokrotnie powtarzali, że bez terytorialsów nie wiadomo, jak skończyłaby się ta powódź – podkreślał poseł.

Całość rozmowy z Michałem Jachem w „Aktualnościach dnia” można odsłuchać [tutaj].

RIRM

drukuj