fot. TV Trwam

[TYLKO U NAS] Red. P. Szubarczyk: Piękno pierwszego Powstania Śląskiego polegało na tym, że to był ruch spontaniczny

Piękno tego pierwszego Powstania Śląskiego polegało na tym, że to był ruch spontaniczny, że to ludzie tam na miejscu – Polacy z Górnego Śląska – postanowili walczyć o swoje, bo oni najlepiej wiedzieli, jaki jest Śląsk. Oni najlepiej rozumieli polski Śląsk – mówił red. Piotr Szubarczyk, historyk, pracownik IPN w Gdańsku, w piątkowych „Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja.

W nocy z 16 na 17 sierpnia 1919 roku wybuchło pierwsze z trzech powstań śląskich. Trwało zaledwie osiem dni i zakończyło się militarną porażką, ale dało impuls do wielkiego narodowościowego zrywu.

– Mówi się, że pierwsze i drugie powstania śląskie były bez żadnego przygotowania, że nie miały poparcia rządu Rzeczypospolitej Polskiej, że były nieudane, przegrane. (…) Wojciech Korfanty – przywódca ludu polskiego na Śląsku – mówił pod koniec życia, że powstanie z 1919 roku, czyli to pierwsze Powstanie Śląskie, zapoczątkowało nowe czasy i nową epokę w życiu Śląska – zaznaczył Piotr Szubarczyk.

Red. Piotr Szubarczyk, historyk i pracownik IPN w Gdańsku, wskazał, że wybuch pierwszego Powstania Śląskiego był reakcją na terror niemiecki wprowadzony na Śląsku.

– Mówi się, że pierwsze Powstanie Śląskie nie wiadomo, kto wywołał. Coś w tym jest. Niemcy pozwolili sobie na zupełnie bezprawne aresztowanie przywódców Polskiej Organizacji Wojskowej na Śląsku. Terror niemiecki objął wielu polskich działaczy, właściwie nie było jasno określonego przywództwa w pierwszym powstaniu – powiedział historyk.

Zdaniem gościa „Aktualności dnia”, pierwsze Powstanie Śląskie było spontaniczne, ale przełomowe, jeśli chodzi o myślenie i wiarę Polaków, którzy zrozumieli, że muszą walczyć o swoją wolność.

– Polacy po raz pierwszy, upokarzani przez całe pokolenia w okresie zaborów przez Prusaków, potem przez Niemców (…), zrozumieli, że można walczyć i że można zwyciężać – mówił Piotr Szubarczyk.

– Piękno tego pierwszego Powstania Śląskiego polegało na tym, że to był ruch spontaniczny, że to ludzie tam na miejscu – Polacy z Górnego Śląska – postanowili walczyć o swoje, bo oni najlepiej wiedzieli, jaki jest Śląsk. Oni najlepiej rozumieli polski Śląsk – dodał.

Całość rozmowy z red. Piotrem Szubarczykiem można odsłuchać [tutaj].

RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl