fot. PAP/Przemysław Piątkowski

159. rocznica wybuchu Powstania Styczniowego

Przypada dziś 159. rocznica wybuchu Powstania Styczniowego. Była to ostatnia wspólna walka narodów I Rzeczpospolitej. Na legendzie powstańców wychowywały się kolejne pokolenia, które sięgnęły po niepodległość.

Powstanie Styczniowe było najdłużej trwającym zrywem niepodległościowym po rozbiorach Polski. [czytaj więcej]

– Był to niezwykły akt narodu polskiego, ale również litewskiego i ruskiego. Można powiedzieć o całej tej części Środkowo-Wschodniej Europy, która dawniej tworzyła jeden kraj, czyli Rzeczpospolitą Obojga Narodów – wyjaśnił dr Robert Derewenda, historyk, dyrektor oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Lublinie.

https://twitter.com/IPNGdansk/status/1484511804734812160

Powstanie było skierowane przeciwko rosyjskiemu carowi. Miało charakter wojny partyzanckiej. Do walki wszystkich mieszkańców przedrozbiorowej Rzeczypospolitej wzywał manifest ogłoszony przez Tymczasowy Rząd Narodowy. Była to ostatnia wspólna walka narodów I Rzeczpospolitej.

– Walka, która przypominała o tym, że utracone państwo, utracona RP w XVIII wieku tak naprawdę żyje. Żyje przede wszystkim w sercach i w mieszkańcach Europy Środkowo-Wschodniej – wyjaśnił dyrektor oddziału IPN w Lublinie.

Dodał, że to na przykładzie powstańców styczniowych wychowywały się pokolenia, które sięgnęły po niepodległość po I wojnie światowej.

– Trudno sobie wyobrazić, że Polacy byliby gotowi do odzyskania niepodległości, do odtworzenia i do stworzenia na powrót swojego państwa po I wojnie światowej, gdyby nie właśnie ten akt Powstania Styczniowego – poinformował dr Robert Derewenda.

W trakcie powstania siły polskie liczyły nawet 200 tys. osób. Doszło do ponad tysiąca starć. Do przywódców powstania należeli Marian Langiewicz i Romuald Traugutt. Ten ostatni stał się tragicznym symbolem zrywu. Został skazany na śmierć i powieszony. Po Powstaniu Styczniowym Polaków dotknęły silne represje ze strony władz carskich. Ok. 700 osób zostało skazanych na śmierć, a na zesłanie kilkadziesiąt tysięcy. Prowadzono aktywną rusyfikację.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl