fot. PAP/Rafał Guz

Uroczyste posiedzenie Senatu z okazji 30. rocznicy częściowo wolnych wyborów czerwca’89 roku

We wtorek przypadała 30. rocznica częściowo wolnych wyborów czerwca’89 roku. Z tej okazji w Sali Kolumnowej w Sejmie zorganizowano uroczyste posiedzenie Senatu. W uroczystościach wzięli udział: prezydent Andrzej Duda, premier Mateusz Morawiecki, a także marszałkowie Stanisław Karczewski i Marek Kuchciński.

30 lat temu, dokładnie 4 czerwca 1989 roku, odbyły się pierwsze w powojennej historii Polski częściowo wolne wybory do polskiego parlamentu. Zakończyły się one zwycięstwem „Solidarności”.  Z okazji tego historycznego wydarzenia w Sali Kolumnowej Sejmu miało we wtorek miejsce uroczyste 80. posiedzenie izby wyższej, w którym udział wzięli przedstawiciele najwyższych władz państwowych.

– 4 czerwca 1989 roku Polacy mogli po raz pierwszy, choć jeszcze bardziej w formie plebiscytowej niż w pełni demokratycznej, potwierdzić swoje niepodległościowe aspiracje w akcie wyborczym – mówił Stanisław Karczewski, marszałek Senatu.

Klęska komunistów otworzyła drogę do odbudowania demokracji i przywrócenia suwerenności Polsce – podkreślał prezydent Andrzej Duda.

– To było wielkie zwycięstwo Polaków, bo chociaż wybory były tak ukształtowane, że te do Sejmu nie były w pełni wolne, to Polacy pokazali, że odrzucają komunizm i komunistów – wskazywał prezydent RP.

To był triumf, który zmienił świat – mówił prezydent Andrzej Duda.

– Dzięki tamtym wyborom, dzięki postawie Polaków, nastąpiła przemiana ustrojowa w całej Europie Centralnej, upadł mur berliński, w efekcie rozpadł się także Związek Sowiecki. To właśnie tamta postawa, którą – jestem pewien –  wywołały te właśnie słowa, to wezwanie Ojca Świętego, dały początek wielkiej przemianie Europy, którą niektórzy nazwali później jesienią ludów – akcentował prezydent Andrzej Duda.

– Po latach – choć sam byłem zawsze bardzo krytyczny wobec „Okrągłego Stołu” i wyborów 4 czerwca – to teraz sam dostrzegam ich ogromną wartość. Sam mogę przyznać, że były niezwykle ważnym krokiem na drodze ku wolności – przyznał premier Mateusz Morawiecki, żywiąc jednocześnie głęboką nadzieję, że dzisiaj również mamy do czynienia z podobnym przebudzeniem.

– Mam nadzieję, że to przebudzenie będzie kolejnym i trwałym, które będzie wytyczało drogę ku lepszej Polsce. Drogę ku lepszej Polsce, którą również zawdzięczamy tym, którzy starali się do tamtego porozumienia doprowadzić – podkreślał premier RP.

Głosowanie z 4 czerwca 1989 roku było jednym z czynników, które doprowadziły do upadku komunizmu i demokratycznych przemian w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej.

 

 TV Trwam News/RIRM

drukuj