6. rocznica katastrofy smoleńskiej

Dziś mija sześć lat od katastrofy rządowego samolotu TU-154M pod Smoleńskiem. Główne uroczystości upamiętniające to wydarzenie odbędą się w Warszawie.

O godz. 8.00 w Kościele Seminaryjnym pw. Wniebowzięcia NMP i św. Józefa Oblubieńca sprawowana będzie Msza św. w intencji ofiar katastrofy.

Następnie przed Pałacem Prezydenckim o godz. 8.41 odbędzie się Apel Pamięci oraz złożenie wieńców. Przez cały dzień na scenie będą tam również wyświetlane filmy oraz odbędą się liczne koncerty.

Poseł Jacek Świat, mąż zmarłej w katastrofie śp. Aleksandry Natalii – Świat, podkreśla, że tegoroczne obchody są szczególne.

Różnica jest istotna – mamy teraz wsparcie władz państwowych, będziemy mieli asystę wojskową przy wszystkich uroczystościach, co na pewno podniesie ich rangę i nada im powagi i dostojeństwa. Oczywiście inaczej to też będzie wyglądało w Warszawie, gdzie zaangażowani będą prezydent, premier i parlamentarzyści. Inne jest też wreszcie podejście mediów publicznych, które poważnie i bardzo szeroko będą relacjonować te obchody i wspominać tamten czas sprzed sześciu lat – mówi poseł Jacek Świat.

Dziś delegacja władz państwowych udaje się też do Smoleńska i Katynia na uroczystości związane z rocznicą zbrodni katyńskiej. Przewodniczyć jej będzie pełnomocnik Prezesa Rady Ministrów do spraw dialogu międzynarodowego Anna Maria Anders.

10 kwietnia 2010 roku w katastrofie pod Smoleńskiem zginęło 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński.

RIRM

drukuj